Bugün 12 Mart

12 mart demirel

Bugün 12 Mart. Tam kırk altı yıl geçmiş. Neredeyse yarım asır olmuş. 12 Mart muhtırasından bahsediyorum. Yaşım 17, lise son öğrencisiyim. Eylemler her yerde sürüyor .Valiler bile eylem yapıyor. Astsubayların eşleri yürüyüş yapıyor. Her gün bir banka soyuluyor. Bir ihtilal bekleniyor. Sol eğilimli subayların ihtilal yapacağı tahmin ediliyor. Ankara da sıkıyönetim ilan edilmiş. Öğrenci olayları durdurulamıyor.

12 Mart 1971 günü saat 13’de Dışkapı’da Emek sinemasının önünde sesi dışarı verilmiş haberleri halk dinliyor. Ben de kulak verdim. TSK hükumete bir muhtıra vermiş, bu muhtıra TBMM’de okunmuş. Demirel hükumeti de istifa ediyor. Rahmetli Demirel bu istifasından dolayı şapkasını aldı kaçtı diye, daha sonra hep suçlanmıştır.

Bir takım vaatlerle Nihat Erim’in başbakanlığında meşhur beyin kabinesi kuruldu. Ellerinde sihirli değnek kısa zamanda bütün sorunları çözeceklerdi. Tabi ki öyle olmadı. Çok sürmedi, istifa ettiler. İkincisi kuruldu. Anayasada bir takım değişiklikler yapıldı. O zaman Nihat Erim’in;Türkiye’ye 1961 anayasası bol geldi sözü meşhur olmuştu. İstikrar için yapılan işler hep başarısızlıklarla sonuçlandı, kanlı olaylar devam etti. Bu ara dönemde Nihat Erim hükumetlerinden sonra, Ferit Melen, Naim Talu hükumetleri kuruldu. Nihayet seçimler yapıldı. Hiç bir parti tek başına iktidar olamadı. 12 Eylüle kadar sürecek olan koalisyon dönemleri başladı.

12 Mart muhtırasıyla başlayan yanlış politikaların daha sonraki yıllarda da sürdürülmesi sebebiyle ülke anarşinin, tam bir kardeş kavgasının içine sürüklenmiştir. O yılları yaşayan bir genç olarak nasıl kötü kullanıldığımızı şimdi daha iyi anlıyorum. Ama olan olmuştu. Binlerce vatan evladı ölmüştü. Ülke yıllarını kaybetmişti. Bu kadar acı yaşamış bir toplumun bunlardan hala ders çıkarmadığını görmek insanı kahrediyor.