Özbekistan’da Şavkat Mirziyoyev Dönemine Doğru

Şavkat Mirziyoyev

Özbekistan’da 4 Aralık’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin en güçlü adayı geçici Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, seçimleri kazanması halinde eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov gibi ülkesinin herhangi bir askeri ittifaka üye olmamasını öngören askeri bağlantısızlık politikasını sürdürecek.

Liberal Demokrat Parti’nin aday gösterdiği Mirziyoyev tarafından yayınlanan seçim programında, tüm alanlarda öngörülen reform ve değişimlerle devlet yönetimindeki öncelikli vazifeler sıralandı.

Esas amacının ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından başlatılan demokratik reformları devam ettirmek, ülkede barış ve huzuru temin etmek, ülkenin ekonomik gücünü pekiştirmek ve halkın refah düzeyini yükseltmek olduğunu kaydeden Mirziyoyev, ülkesinin Kerimov döneminde olduğu gibi, diğer ülkelerin iç işlerine karışmama, mevcut sorunları barışçıl yolla çözme, tüm ülkelerle işbirliği yapma ilkelerine sadık kalacağını, ülkesinin hiçbir askeri bloğa katılmayacağını, Özbekistan topraklarında diğer ülkelerin askeri üslerine yer verilmeyeceğini ve silahlı kuvvetlerinin yurt dışındaki operasyonlarda yer almayacağını vurguladı.

Özbekistan’da 4 Aralık’ta yapılacak cumhurbaşkanı erken seçiminde Milli Şahlanış Demokrat Partisi lideri Sarvar Atamuradov, Sosyal Demokrat Partisi lideri Nariman Umarov, Halk Demokrat Partisi lideri Hotamjon Ketmonov ve Liberal Demokrat Partisinden geçici Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev yarışacak.

TRT AVAZ

İslam Kerimov döneminde, Özbekistan – Türkiye ilişkilerinde uzun yıllara yayılmış soğukluk ve güvensizlik hakimdi. Özbekistan ile komşusu Türk Cumhuryetleri arasında da zaman zaman huzursuzluklar yaşanmış, Özbekistan Türksoy’a üye olmasına rağmen Türk Keneşi (Türk Konseyi)’ne üye olmamıştı.