Ankaragücü

ankaragücü

Gençlik hatıralarımın bir kısmını futbol teşkil eder. Liseli çağlarımda futbolla yatar futbolla kalkardım. Ankara da doğdum,Ankara da büyüdüm. Bütün Ankara takımlarını desteklerdim ama Ankaragücünü tutardım. Bütün lise Ankaragüçlüydü. Her maçına giderdik. Bizim zamanımızda 19 Mayıs stadının Gençlik parkı tarafında kale arkasının sağ tarafı bizimdi. Bizim tarafa Gecekondu denirdi. Amigomuz rahmetli Sefa’ydı.1970 yıllarında müthiş bir kadromuz vardı. Adlarını isterseniz bir sıralayayım. Kalede; Baskın, Savunmada; Mehmet(Konyalı),İsmail, Erman, Müjdat, orta sahada; Zafer, Metin, Selçuk. ileride; Melih, Köksal,Adnan veya Coşkun.

Ankaragücü’nün 1973 Yılında Fenerbahçe ile oynadığı Türkiye Kupası yarı final maçını hiç unutamam. Maç İstanbul da, Mithatpaşa stadında. Yani şimdi yıkılıp yenisi yapılan stad(İNÖNÜ). Maçı radyodan dinleyebildik. Maçı Ankaragücü. 2-1 kazandı. Ama ne kazanma. Üç futbolcusu Erman, Selçuk ve Metin kırmızı kart görmüş, takım ikinci yarıda sekiz kişiyle oynuyor. Maç 1-1 oynanıyor. İkinci yarının 75.dakikasıydı.Köksal, orta sahadan aldığı topla bütün müdafaa oyuncularını tek tek çalımlayarak topu boş kaleye, fillere göndermişti. Fenerbahçe’yi meşhur Brezilyalı Didi yönetiyordu. Ankara’daki maçta da beraber kalındı. Fenerbahçe elendi. Finalde Galatasarayla oynandı. Ancak Galatasaray a 3-1 yenilmiş, kupayı kaybetmiştik.

Ankaragücü şimdi maalesef ikinci ligde .Yeri kendisine hiç yakışmıyor. Bu sene birinci lige çıkmağa çalışıyor. Vefakar seyircisi hiç takımı yalnız bırakmadı. Stadı hala dolduruyor. Dileğimiz takımımız tekrar süper ligine döner. Eski güzel günleri tekrar yaşarız.

Avni DAĞDEVİREN