Lidere Bağlılık

Lidere Bağlılık

Bugünlerde kamuoyunda biat, itaat, lidere bağlılık vs gibi bazı terimler üzerinde tartışmalar yaşanmaktadır. Bu mevzu, bir zamanlar yanımda çalışan bir kişinin yaşadıklarını hatırlattı.

Antalya’da bir kooperatifimiz vardı. İnşaat yaptırıyoruz. Başkanlığını da ben yapıyorum. İşi emanet usulü taşeronlara yaptırıyoruz. Şantiyede kalacağımız bir yerde yaptırdık. Gidince orada kalıyoruz.

Ağrılı bir arkadaşı bekçi tuttuk. Geceleri şantiyede kaldıkça onunla ordan burdan sohbet ediyoruz. Antalya ‘ ya yolun nasıl düştü diye sordum. Anlatmaya başladı. “Ağrı’nın bir köyünde yaşıyordum. Köyümüzün de bir ağası var. Onun işlerini de görüyordum. Ben sıkı bir Adalet Partiliyim. Süleyman Demirel aşığıyım. O bizim Babamız. Seçim zamanında partinin memleketteki çalışmalarına katılıyorum. Ağam da CHP li, benim partiye gittiğimi biliyor. Bir gün evinde politika konuşuyoruz. Ağa bana hakaret ediyor. Sesim çıkmadı. Ama durmadı, Süleyman Demirel’e küfretmeye başladı. Artık dayanamadım 7.65 liği çıkardım Ağa dahil 6 kişiyi vurdum. Güvenlik nedeniyle Antalya’da yargılandım. Müebbet cezasına çarptırıldım. Sonra çıkan aftan yararlandım. Cezaevi savcısı sen Ağrıya gidersen seni vururlar, sana bir iş bulalım dedi. Antalya’ya yerleştim. Başkan ben en fazla neye üzülüyorum biliyor musun dedi. Ben Demirel için 6 kişiyi vurdum. Demirel beni ne ziyaret etti ne de geçmiş olsun telgrafı çekti.”

Bunu deyince koptum. O kadar çok güldüm ki “başkan niye bu kadar güldün” dedi. Ben de “yok sana gülmüyorum kardeşim, bu milletin acınacak haline gülüyorum” dedim.