Bizim Demokrasi

Demirel Ecevit Japon Selamı

Siyasi tarihimizde bazı unutulmaz olaylar vardır. CHP’nin 1977 yılında iktidar olabilmek için 11 milletvekilline ihtiyacı vardı. Ecevit, AP’den 11 milletvekiliyle Güneş Motel’de buluştu. Onların her birine hükumete destek karşılığında bakanlık önerdi. Onu kabul etti. Hükumet kuruldu.

Size çok hatırlanmayan başka bir olayı anlatacağım. Yıl 1969, seçimler yapıldı. AP, 256 milletvekilliği ile tekrar iktidara geldi. Yeni hükumet kuruldu .Ancak Demirel kurduğu hükumette milliyetçi kanadı saf dışı etmişti .Bunun üzerine parti karıştı. Bir yıl sonra partiden bazı milletvekilleri atılınca partiden 72 kişi Demirel’e muhtıra verdi. 1970 yılında bütçe oylamasında bu grup bütçeye red oyu vererek hükumeti düşürdü.

Mecliste çoğunluğu kaybeden AP’nin tekrar hükumet kurmak için 5 milletvekilline ihtiyacı vardı. O sıralarda TBMM’de Alevi vatandaşların bir kısmının oyunu alan BP’nin 8 milletvekili bulunuyordu. Partinin Genel Başkanı Hüseyin Balan. Demirel, Hüseyin Balan dahil 5 kişiyi partisine transfer ederek yeniden hükumet kurmayı başardı.

İki olay. Bunların hiçbirini bir Avrupa ülkesinde göremezsiniz. Akıllarına bile gelmez. Demokrasi en iyi rejimdir. Ancak bu kadar fırıldağın olduğu bir toplulukta demokrasi ancak bu kadar olur. İnşallah bunu da arar olmayız.