7.5 C
Ankara
15 C
Bakü
17 C
Taşkent
12 Nisan 2021, Pazartesi

Harezmi’yi Büyük Yapan 9 Neden

Bunları Kaçırmayın 🙂

ÖnTürkçe Yazıtlar 2/ : Okunuş Zorlukları

Yazıtların tercümelerinde karşılaştığımız zorluklardan diğer biri, muhtelif çağlarda yazılan yazıtlarda geçen aynı bir sözün aynı manada olamama ihtimali ve bu şekilde doğan muhtelif tercüme şekillerinden hangisinin daha doğru olduğunu tespit etme zorluğudur...
  1. Muhammed El Harezmi (780- 850) Diofantus’la birlikte modern cebirin babası olarak gösterilen Müslüman bilim insanıdır.
  2. Harezmi, lineer ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözüm yöntemlerini geliştirdi. Batı’da kullanılacak ilk trigonometri tablolarını yaptı.
  3. Halen hepimizin kullandığı Arap rakamlarını, sıfırı ve onluk sayı sistemini Batı’ya tanıttı.
  4. Yazdığı cebir kitabı, 16. yüzyıla kadar Avrupa üniversitelerinde ders kitabı olarak okutuldu.
  5. Özellikle Afrika, Asya ve Akdeniz çevresindeki çeşitli şehir, dağ ve ırmakların koordinatlarını o zamana kadar en hassas şekilde tespit etti.
  6. Halife Memun’un Dünya’nın yarıçapını ölçme ve haritasını çıkarmak için görevlendirdiği 70 coğrafyacıyla çalıştı.
  7. İngilizcedeki ‘algebra’ ve bunun Türkçe karşılığı olan ‘cebir’ sözcüğü, Harezmi’nin denklemleri çözme yöntemlerinden biri olan ‘elcebr’den gelmektedir.
  8. Yine bütün Batı dillerinde kullanılan ‘algoritma’ kelimesi, bu kavramı ilk geliştiren kişi olduğu için, onun adının Latince çevirisi olan ‘algoritmi’den gelmektedir.
  9. Rakam anlamına gelen İspanyolcadaki ‘guarismo’ ve Portekizcedeki ‘algarismo’ kelimeleri “elcebr” ‘den türemiştir.

Kaynak: Bilimoloji.com Dr.Enis Doko

Peki Harezmi Türk müydü?

Birçok müslüman bilim adamı gibi onun da kökeni tartışmalıdır. Batılılar onunla ilgili yazdıkları makalelerde onun Fars kökenli olduğu konusunda yazdığı kitapların dilini öne sürerek kesin yargıya varırlar. Halbuki tarihte Türklüğünde kimsenin kuşku duymadığı birçok bilim insanı, eserlerini bilim dili olarak gördükleri Farsça neşretmişlerdir. Batılılardaki bu tür kabullenmelerde, Türklere karşı olan bakıştaki çarpıklığın etkisi son derece fazladır. Bugünkü hakim tarih anlayışında Türkler göçebe, geri kalmış, bilim ve sanat yapamayacak ilkel bir kavimdir. Bundan ötürüdür ki, böyle yüce şahsiyetler Türklerden çıkamaz. Onlar, edebiyat, sanat ve bilimde ileri bir kültür olan Ariyan soylu akrabaları Farslardan olmalıdırlar.

Halbuki Harezmi’nin doğduğu yer olan Harezm, Harzemşahların başkenti olan Hiva yakınlarında, Harzemşahların tarih sahnesine çıktığı bir Türk yerleşimidir. Harezmi gibi birçok İslam alimi Türk şehirlerinde doğduğu halde, bugünkü tarih anlayışı bu şehirlerin o dönemlerde Fars şehirleri olduğunu, sonradan Türkleştiklerini kabul etmektedir.

Harezmi hakkında eserlerini Farsça yazması ve doğduğu şehrin Türk göçlerinden önce Fars yerleşimi olduğu iddiası dışında onun Türk olmadığını gösteren bir delil yoktur. Ancak Harezmi’nin Türk olup olmaması, ona olan saygımızı ve insanlığa yaptığı hizmetlerine olan bakışımızı değiştirmez.

Benzer Kayıtlar

3,921BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

00:04:50

ER TURAN – TÜRK KANI – TÜRKİYE TÜRKÇESİ

Kazakistan'dan Er Turan grubunun Türkiye'de de çok sevilen "Türk Kanı" isimli eseri, şimdi Türkiye Türkçesiyle.

Alparslan Türkeş Anlatıyor: Neden Milliyetçilik

Merhum Alparslan Türkeş, "Temel Görüşler" kitabında bulunan Neden Milliyetçilik başlıklı yazısında, milliyetçiliğin gerekçelerini anlatıyor.
00:11:30

Doğu Türkistanlı Genç Kız Çin Zulmünü İyi Parti Grubunda Haykırdı

İyi Parti Lideri Meral Akşener Uygur Türklerinin Çin'de yaşadıkları sorunları TBMM gündemine taşımak için Doğu Türkistanlı Nursiman Gül Abdürraşid'i kürsüye davet etti. Bu sırada...

ÖnTürkçe Yazıtlar 3/ : Öntürklerden Günümüze Ulaşanlar

Bu kitap proto-türkçe yazıtların okunması bakımından atılan ilk adımı teşkil edecek ve onların daha doğru okunuş şekilleri bundan sonraki mesailere bağlı kalacaktır. Prototürkçe yazıtlarda verilen...

101. Yılında Misak-ı Milli

Misak-ı Milli nedir? Türk Kurtuluş Savaşı'na etkileri ve önemli yönleriyle Misak-ı Milli hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.