7.1 C
Ankara
1 C
Bakü
-3 C
Taşkent
27 Ocak 2021, Çarşamba

Harezmi’yi Büyük Yapan 9 Neden

Bunları Kaçırmayın 🙂

KAZAKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN UZAY ALANINDA İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRECEK

Geçtiğimiz günlerde, Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’na bağlı Uzay Araştırmaları ve Teknolojileri Ajansı (Uzbekkosmos) heyeti, Kazakistan Cumhuriyeti’ne yaptığı iş gezisi sırasında havacılık ve uzay alanında işbirliği...

Eskişehir’in Adamı

Televizyon kanallarının birinde Eskişehir anlatılıyordu. Kurum ve kuruluşların iyi kişilerce yönetilmesi halinde nelerin başarılabileceğini gördüm...

BBC: Çinli Huawei, Uygur Türklerini Tespit Eden Teknolojiye Patent Alıyor

BBC'nin haberine göre; Türkiye'de de özellikle mobil telefon pazarında önemli bir paya sahip olan Çin teknoloji şirketi Huawei, yayalar arasında Uygur olanları tespit eden bir sistemin patentini almak için başvuru yaptı.
  1. Muhammed El Harezmi (780- 850) Diofantus’la birlikte modern cebirin babası olarak gösterilen Müslüman bilim insanıdır.
  2. Harezmi, lineer ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözüm yöntemlerini geliştirdi. Batı’da kullanılacak ilk trigonometri tablolarını yaptı.
  3. Halen hepimizin kullandığı Arap rakamlarını, sıfırı ve onluk sayı sistemini Batı’ya tanıttı.
  4. Yazdığı cebir kitabı, 16. yüzyıla kadar Avrupa üniversitelerinde ders kitabı olarak okutuldu.
  5. Özellikle Afrika, Asya ve Akdeniz çevresindeki çeşitli şehir, dağ ve ırmakların koordinatlarını o zamana kadar en hassas şekilde tespit etti.
  6. Halife Memun’un Dünya’nın yarıçapını ölçme ve haritasını çıkarmak için görevlendirdiği 70 coğrafyacıyla çalıştı.
  7. İngilizcedeki ‘algebra’ ve bunun Türkçe karşılığı olan ‘cebir’ sözcüğü, Harezmi’nin denklemleri çözme yöntemlerinden biri olan ‘elcebr’den gelmektedir.
  8. Yine bütün Batı dillerinde kullanılan ‘algoritma’ kelimesi, bu kavramı ilk geliştiren kişi olduğu için, onun adının Latince çevirisi olan ‘algoritmi’den gelmektedir.
  9. Rakam anlamına gelen İspanyolcadaki ‘guarismo’ ve Portekizcedeki ‘algarismo’ kelimeleri “elcebr” ‘den türemiştir.

Kaynak: Bilimoloji.com Dr.Enis Doko

Peki Harezmi Türk müydü?

Birçok müslüman bilim adamı gibi onun da kökeni tartışmalıdır. Batılılar onunla ilgili yazdıkları makalelerde onun Fars kökenli olduğu konusunda yazdığı kitapların dilini öne sürerek kesin yargıya varırlar. Halbuki tarihte Türklüğünde kimsenin kuşku duymadığı birçok bilim insanı, eserlerini bilim dili olarak gördükleri Farsça neşretmişlerdir. Batılılardaki bu tür kabullenmelerde, Türklere karşı olan bakıştaki çarpıklığın etkisi son derece fazladır. Bugünkü hakim tarih anlayışında Türkler göçebe, geri kalmış, bilim ve sanat yapamayacak ilkel bir kavimdir. Bundan ötürüdür ki, böyle yüce şahsiyetler Türklerden çıkamaz. Onlar, edebiyat, sanat ve bilimde ileri bir kültür olan Ariyan soylu akrabaları Farslardan olmalıdırlar.

Halbuki Harezmi’nin doğduğu yer olan Harezm, Harzemşahların başkenti olan Hiva yakınlarında, Harzemşahların tarih sahnesine çıktığı bir Türk yerleşimidir. Harezmi gibi birçok İslam alimi Türk şehirlerinde doğduğu halde, bugünkü tarih anlayışı bu şehirlerin o dönemlerde Fars şehirleri olduğunu, sonradan Türkleştiklerini kabul etmektedir.

Harezmi hakkında eserlerini Farsça yazması ve doğduğu şehrin Türk göçlerinden önce Fars yerleşimi olduğu iddiası dışında onun Türk olmadığını gösteren bir delil yoktur. Ancak Harezmi’nin Türk olup olmaması, ona olan saygımızı ve insanlığa yaptığı hizmetlerine olan bakışımızı değiştirmez.

Benzer Kayıtlar

3,588BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

Oğuzlar – Faruk Sümer

Merhum Prof. Faruk Sümer'in Türklük bilincine büyük armağanı olan, Türk tarihine ışık tutan, "Oğuzlar" adlı eserinde bulunan önsözü, Oğuzların tarihine bir giriş niteliğinde.
00:04:39

Türkeş : İttihatçılar Komitacıydı, Osmanlı’yı Yıkıma Sürüklediler.

Son günlerde hızla yayılan videosunda Alparslan Türkeş; Türk Milleti'nin haklı olduğu durumlarda hakkını savunabilmesi için güçlü konumda olması gerektiğini örnekleriyle anlatıyor.

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Aşı’dan Ne Haber?

Dünya'da çirkin bir yarış var. Salgının en önemli ilacı olan aşılar üretildi. Şimdi pazarlaması yapılıyor. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından bir kaç misli aşıyı sipariş ettiler,...
00:07:13

Kıbrıs Türklüğünün Unutulmaz Lideri Dr. Fazıl Küçük

Fazıl Küçük :Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak isteyen terör örgütü EOKA'ya karşı TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)' yi kuran, ömrünü Kıbrıs Türklüğüne adamış, Türklük var oldukça hatırlanacak...