7.1 C
Ankara
1 C
Bakü
-3 C
Taşkent
27 Ocak 2021, Çarşamba

Şirin Kırşehirim

Bunları Kaçırmayın 🙂

ÖnTürkçe Yazıtlar 1/: Türk Dilinin Oluşumunda Kadim Türk Dininin Etkisi

Türkler en iptidaî çağlardan beri yazı-yazagelmiş olan bir millettir. Bu hususiyet onların dinî inançlarından doğmuş bulunuyor ki, bu inancın ana hatları şöyledir:
00:39:13

Nihal Atsız 116 Yaşında. Ahmet Bican Ercilasun anlatıyor . 1.Bölüm

Prof. Dr. Ahmet Bican Ercülasun, Türk milliyetçiliğinin ve romancılığının simge ismi Hüseyin Nihal Atsız'ı anlatıyor. Sadık Yalsızuçanlar'ın sunumuyla TRT Avaz'da yayınlanan, Gök Kubbemiz programının...

NEDEN GEZEGEN VE YILDIZLAR KÜRE ŞEKLİNDEDİR?

Arama motorunda bu soruyu yazın ve bulduğunuz cevaplara bir bakın. Birçoğu sizin için anlaşılmaz formüller ve karmaşık denklemler içeriyor olacaktır. Bilişim çağında, bilgi çok hızlı yayılıyor olsa da temel bilimsel olgular anlaşılır ve basit şekilde insanlara ulaştırılamıyor. Hem fizikçi hem de filozof olan Doç. Dr. Enis Doko'nun bu ve benzeri sorulara verdiği yanıtlar önemli bir eksikliği kapatacak nitelikte.

Doğma büyüme Ankara’lıyım. Anne ve babadan dolayı da Kırşehir’liyim. Kırşehir ile ilgili hatıralarım ise 1965-1968 yıllarını kapsar.

Ankara Caddesi üzerinde, eskiler bilir, Dr.Sami Bey’in evinin karşısında eski Kırşehir evlerinden birinde oturduk. Ev rahmetli büyükbabama aitti. Çatısı topraktan damdı. Her sene ev akmasın diye kaya tuzu dökülür “Lo” denilen silindir bir aletle sıkıştırılırdı.

Ankara Caddesi şehrin en önemli caddesiydi. Cadde üzerinde Valilik, Belediye, Adliye ve Postahane gibi Devlet kurumu binaları bulunurdu. Şehre ait iki kapalı sinemadan biri, ıki adet açık hava sineması yine bu caddedeydi. Vilayetin bütün sosyal hayatı burada yaşanırdı. Gevrek Ahmet’in lokantası o günün şartlarına göre yemek yenebilecek en iyi lokantaydı. Daha sonra bir lokanta daha açıldı. Şehir turnelerine katılan sanatçıları hep bu lokanta da görürdük.

Dr. Sami Bey’e ait iki katlı bina şehrin en güzel binasıydı.En üst katında kanaryalar için bölüm vardı. Sami Bey şehrin yabancısıydı.Genç bir eşi ve iki çocuğu vardı. Ailesi genellikle Kırşehir’de  yaşamazdı.Çocuklarını yazın görürdük. Zenginliklerine imrenirdik.

Meşhur Ahi Evren Veli’nin türbesi hemen evimizin karşısındaydı. O zamanlar türbe bakımsızdı. Etrafında mezarlar vardı. Biraz ürkerdik. Buna rağmen gece türbenin içinde ve dışında oynardık.Türbenin hemen yanında çeşme vardı. Her gün bu çeşmeden su doldururduk. Babam çeşmenin suyundan yapılmış çayı çok severdi. Türbenin hemen yanında belki de şehrin tek pastanesi vardı. O pastanenin pastaları çok hoşumuza giderdi. Pastacının oğlu samimi arkadaşımdı. Şimdi maalesef adını bile hatırlamıyorum.

Evimizin hemen yanında “Kervan Sineması” ve biraz ileride “Yeni Sineması” vardı. Kıyasıya bir rekabet vardı. Öğleden sonra  taksilerin üzerindeki hoparlörle”Dikkat dikkat” ile başlayan akşam oynayacak filmin reklamı yapılırdı. Akşam bizim damdan  filmleri seyrederdik. Film seyretmek için evimize akrabalardan misafir bile gelirdi.Valilik binası yeni yapılmıştı. Babamın iş yeri daha sonra bu binaya taşındı. Duydum ki bu bina yıkılmış. Valilik binasının karşısında Adliye vardı.

Ankara Caddesinin sonunda Devlet hastanesi vardı.Bina halen duruyor.Ancak yeni bir hastane daha yapılmış .Ankara Caddesi halkın her gün yürüyüş yaptığı tek caddeydi. Hastane ile Belediye binası arasında insanlar gider gelirdi.Cadde üzerinde Sülükçülerin kahvehanesi vardı. Hemen yanımızda bir açık hava kahve daha vardı ama yine onlara mı  ait olduğunu hatırlamıyorum. Babam orada zaman zaman arkadaşlarıyla oturur, oyun oynardı. Bir de Kel Basri’nin oyun salonu vardı. Langırt,masa tenisi ve bilardo oynanırdı. Genellikle talebeler gelirdi. Zaman zaman öğretmenler baskına gelir, talebeleri okula götürürdü. Bilardo oynamayı denedim ama pek beceremedim. Tenekeci Neşet’ in kapalı Saray Sinemasında çok hatıralarım var. Sinemaya girmek için para bulamazdık. Sinemaya bedava girmek için sinemayı süpürürdük. Bir çok siyaset adamını bu sinemada yapılan toplantılarda gördüm. Osman Bölükbaşı,Kasım Gülek v.s.

Yine aynı cadde de Berber Cevat’ın dükkanı, oğlu bana çok benzeyen bisiklet tamircisi amcanın dükkanı, Çemen satılan bakkal dükkanı.Galip Dayı’nın arzuhalci dükkanı.Ne renkli bir insandı.Onunla yıllar sonra ahbap oldum.Şimdi hepsi rahmetli oldu.Mekanları cennet olsun.Bu hatıralarımı tekrar yaşatmak için Kırşehir’ de bir tur atayım dedim.Heyhat ! Cumhuriyet İlkokulum,Valilik binası,TMO silosu dahil cadde üzerinde ki bütün binalar yıkılmış.Maalesef hemşehrilerim kusura bakmasın ne kadar çirkin binalar yapılmış,Güzelim İkiz arası kaybolmuş.Balık tuttuğumuz Kılıçözü çayı.Güzelim yemyeşil bahçelerimiz yerini beton hapishanelere bırakmış.Benim Kırşehir’im bu değil.Bari hatıralarımda koruyayım.

Benzer Kayıtlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3,588BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

Oğuzlar – Faruk Sümer

Merhum Prof. Faruk Sümer'in Türklük bilincine büyük armağanı olan, Türk tarihine ışık tutan, "Oğuzlar" adlı eserinde bulunan önsözü, Oğuzların tarihine bir giriş niteliğinde.
00:04:39

Türkeş : İttihatçılar Komitacıydı, Osmanlı’yı Yıkıma Sürüklediler.

Son günlerde hızla yayılan videosunda Alparslan Türkeş; Türk Milleti'nin haklı olduğu durumlarda hakkını savunabilmesi için güçlü konumda olması gerektiğini örnekleriyle anlatıyor.

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Aşı’dan Ne Haber?

Dünya'da çirkin bir yarış var. Salgının en önemli ilacı olan aşılar üretildi. Şimdi pazarlaması yapılıyor. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından bir kaç misli aşıyı sipariş ettiler,...
00:07:13

Kıbrıs Türklüğünün Unutulmaz Lideri Dr. Fazıl Küçük

Fazıl Küçük :Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak isteyen terör örgütü EOKA'ya karşı TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)' yi kuran, ömrünü Kıbrıs Türklüğüne adamış, Türklük var oldukça hatırlanacak...