7.5 C
Ankara
15 C
Bakü
17 C
Taşkent
12 Nisan 2021, Pazartesi

1 Fatiha Suresi – Hamd Etmek

Bunları Kaçırmayın 🙂

Kültür ve Sanat Nedir?

Kültür; bir milletin kendine has, tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde oluşturduğu örf, adet, din, dil, müzik, sanat gibi her türlü yaşayış ve değerleri barındıran bir kavramdır.

Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Ve nihayet 2020 sona erdi. Tarih bu yılı felaketleriyle yazacak. 2021'in Türk Dünyası'na ve insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini umuduyla, yeni bir yıla kavuşturan Allah'a şükürler olsun.

1 nolu Sure olan Fatiha 7 ayettir. Kuran’an bununla başlar.

Beş vakit namazın her rek’atında okunması konusunda Resulullah’tan gelen rivayetler vardır. Bu sebepten Hanefi mezhebinde her rekatta okunması vaciptir. Namaz kılan çoğu Müslüman, bu sureyi günde kırk kere, hiç değilse on yedi kere okuyacaktır.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ – Bismillahirrahmanirrahim

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Besmele müstakil ayet midir, değil midir? Bu konu halen tartışılmaktadır. Ancak ayet sayısının 7 olduğu konusu genel kabul görür ki ayet ve hadisle delillendirilmiştir. Besmeleyi ayet sayanlar sondaki 2 cümleyi tek ayet, besmeleyi ayet görmeyenlerse son 2 cümleyi 2 ayrı ayet olarak kabul ederler. Böylece ayet sayısı her iki durumda da 7 olur. Burada ilginç olan elimizdeki meallerin hemen hepsinde besmelenin fatihanın birinci ayeti olarak yer alması ancak namazlara 2.ayet olduğu söylenen “Elhamdü lillâhi rabbil’alemin” ayetiyle başlanmasıdır. Bunun sebebi Hanefi mezhep geleneğinde sureler arasında bulunan besmelelerin Kuran’dan ayetler sayılmaması, bunun Nebi (S.A.V) tarafından eklendiği düşüncesidir.

اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ – Elhamdü lillâhi rabbil’alemin (1. veya 2. ayet)

El-hamdü kelimesindeki El takısı, bütün “hamd”ler anlamındadır. Peki Hamd ne demektir? Hemen bütün meallerde övgü olarak geçer. Karamanoğlu beyliği döneminde yapılmış tarihin ilk Türkçe mealinde de “ödgü” denilerek aynı şekilde tercüme edilmiştir. Türkçedeki övgüyü karşılayan 3 farklı arapça kelime bulunur. Bunlar; medih, hamd ve şükür. Türk insanı Elhamdülillah deyince Allah’a verdiği nimetlerden dolayı teşekkür ettiğini düşünür. Yani ilk aklına gelen şükürdür. Bunda Resullahtan gelen bir rivayetteki “Hamd,şükürdür” şeklindeki ifade de etkili olmuş olabilir. Bu rivayetteki söz gerçekten Resulun ağzından çıkmış olsa dahi bu, hamd kelimesinin sadece “nimetlere karşı minnet duyulması anlamına” geldiğini göstermez. Zira şükür kelimesi arapça lügatlerde , “alınan nimetlere karşılık iyiliği yapanı övmek” anlamını taşıdığı görülüyor. Yani kısaca; türkçeye yerleştiği haliyle iyiliği yapana  teşekkür etmektir. Halbuki Hamd bundan farklıdır.

Medih kelimesi ise hak etsin yahut hak etmemiş olsun, çaba ya da yeteneğine dayalı bir şey yapsın yahut yapmamış olsun, bir kimseyi övmeye denir. Türkçede methetmek  olarak kullandığımız kelime bu kökten gelir.

Hamd ise ;yaptığı işi güzel ve bizzat kendisi yapana olan övgüdür. Burada övülen hem elhamdülillah diyene iyilik yapandır hem de başkalarına.

Dil bilimsel olarak söylendiği şekilde baştaki -el takısı, hamd’lerin tamamını ifade eder.

لِلَّهِ  – lillâh

kelimesinin başındaki lâm edatını “aidiyet” manasına anlayıp, hamdin ancak ve ancak Yüce Allah için yapılabileceğini bilmek ve bunu belirtmek gerekir.

Bu sebeplerden ayetin şu anlamda anlaşılması doğru olur :

Bütün övgüler yalnız, yaptığı her şeyi bizzat kendisi, güzel ve herkes için yapan Allah’adır.

Bir Müslüman Elhamdü lillâhi rabbil’alemin dediğinde, zihninde;

Her şeyi güzel yapan yalnız, varlıkların sahibi olan Allah’tır.

cümlesi canlanmalıdır. Böylece Müslüman Allah’ı hamd kelimesinin içerdiği anlamla övmüş olur. Türkçede “övgü Allah’a dır” demekle bir övgü yapılmadığı ortadadır.

Elhamdülillah dediğimizde;

  • Övülmeye layık bir iş yaptığımızda övgünün Allah’a olması gerektiğini, zira bizi o konuma kavuşturan bütün sebeplerin ve yaratılışın Allah’tan dolayı olduğunu dillendirmiş oluruz.
  • Bize bir nimet verdiğinde, onu böylece överek, bu nimetin yaratıcısının o olduğunu dillendirmiş ve verdiği nimeti ondan bilerek, ona şükretmiş oluruz. Dolayısıyla Elhamdülillah şükür anlamına gelmiş olur.
  • Kendimizi olağanüstü özellikler sahibi, üstün başarılı bir varlık olarak görmekten uzak tutup, başarının sahibi ve lütfedicisine boyun bükmüş oluruz.

Benzer Kayıtlar

3,921BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

00:04:50

ER TURAN – TÜRK KANI – TÜRKİYE TÜRKÇESİ

Kazakistan'dan Er Turan grubunun Türkiye'de de çok sevilen "Türk Kanı" isimli eseri, şimdi Türkiye Türkçesiyle.

Alparslan Türkeş Anlatıyor: Neden Milliyetçilik

Merhum Alparslan Türkeş, "Temel Görüşler" kitabında bulunan Neden Milliyetçilik başlıklı yazısında, milliyetçiliğin gerekçelerini anlatıyor.
00:11:30

Doğu Türkistanlı Genç Kız Çin Zulmünü İyi Parti Grubunda Haykırdı

İyi Parti Lideri Meral Akşener Uygur Türklerinin Çin'de yaşadıkları sorunları TBMM gündemine taşımak için Doğu Türkistanlı Nursiman Gül Abdürraşid'i kürsüye davet etti. Bu sırada...

ÖnTürkçe Yazıtlar 3/ : Öntürklerden Günümüze Ulaşanlar

Bu kitap proto-türkçe yazıtların okunması bakımından atılan ilk adımı teşkil edecek ve onların daha doğru okunuş şekilleri bundan sonraki mesailere bağlı kalacaktır. Prototürkçe yazıtlarda verilen...

101. Yılında Misak-ı Milli

Misak-ı Milli nedir? Türk Kurtuluş Savaşı'na etkileri ve önemli yönleriyle Misak-ı Milli hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.