7.1 C
Ankara
1 C
Bakü
-3 C
Taşkent
27 Ocak 2021, Çarşamba

Türkiye’nin Doğu Türkistan Politikası Nasıl Olmalı?

Bunları Kaçırmayın 🙂

Kültür ve Sanat Nedir?

Kültür; bir milletin kendine has, tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde oluşturduğu örf, adet, din, dil, müzik, sanat gibi her türlü yaşayış ve değerleri barındıran bir kavramdır.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’den Ruslara: “Bizim tarihimiz 1991’de başlamadı”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in, Egemen Kazakistan'a yazdığı "BAĞIMSIZLIK, HER ŞEYDEN DEĞERLİ" isimli makalesi, Türk Dünyası'nda büyük ses getirdi. Makalenin Türkiye Türkçesi'nde tam metnini yazımızda bulabilirsiniz. 

Uluslararası ilişkilerde politik ve stratejik konularda konjonktürel ittifaklar tesis edilir; ticari işbirlikleri yapılır; iyi niyet arttırıcı temaslarda bulunulur. Ancak bunlar çatışma alanlarını ortadan kaldırmaz; sadece “donmuş çatışma” haline getirir.

Rusya ile çok yönlü ilişkilerimiz Kırım’ın işgalini kabullenmemizi; Çin ile ortaklıklarımız da, 1949 yılında “özerklik” sözü ile ilhak ve işgal edilen Doğu Türkistan’ı “Sincan” diye kabulümüzü iktiza etmez. Tıpkı Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesini kabul etmediğimiz gibi.

Rusya Federasyonu bünyesinde Tatar Özerk Cumhuriyeti’nde sağlanan ortam, Doğu Türkistan için de temin edilirse; Çin “stratejik ortak” olabilir. Aksi halde dış ticaretimizin mecburi siyasi ve iktisadi ilişkiler kurduğumuz ama asla “dost” göremeyeceğimiz bir güç olarak kalır.

El-Kaide, Taliban ve DEAŞ yokken de Doğu Türkistan’da zulme direniş vardı. Kimse bu terör gruplarıyla bağlantılandırıp da Uygur kardeşlerimizin insan haklarını koruma mücadelesiyle ilgilenmemizi gayrimeşru kılamaz. Kaldı ki Çin’in bizden aldığı, verdiğinden çok fazladır.

Kalıcı ve rasyonel bir strateji çerçevesinde, Doğu Türkistan Türkiye’nin ebedi ilgi alanı kalacaktır; donmuş çatışmayı tektaraflı zorlama ile çatışma alanı olmaktan çıkarmak da mümkün değildir. Ne Kudüs’te, ne Kırım’da, ne Kerkük’te, ne Karabağ’da, ne Kıbrıs’ta, ne’de KAŞGAR’da !

Biz Türkistan aşkımızı pazardan almadık ki, pazarda satalım.

Prof. Dr. Gültekin YILDIZ

Benzer Kayıtlar

3,588BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

Oğuzlar – Faruk Sümer

Merhum Prof. Faruk Sümer'in Türklük bilincine büyük armağanı olan, Türk tarihine ışık tutan, "Oğuzlar" adlı eserinde bulunan önsözü, Oğuzların tarihine bir giriş niteliğinde.
00:04:39

Türkeş : İttihatçılar Komitacıydı, Osmanlı’yı Yıkıma Sürüklediler.

Son günlerde hızla yayılan videosunda Alparslan Türkeş; Türk Milleti'nin haklı olduğu durumlarda hakkını savunabilmesi için güçlü konumda olması gerektiğini örnekleriyle anlatıyor.

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Aşı’dan Ne Haber?

Dünya'da çirkin bir yarış var. Salgının en önemli ilacı olan aşılar üretildi. Şimdi pazarlaması yapılıyor. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından bir kaç misli aşıyı sipariş ettiler,...
00:07:13

Kıbrıs Türklüğünün Unutulmaz Lideri Dr. Fazıl Küçük

Fazıl Küçük :Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak isteyen terör örgütü EOKA'ya karşı TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)' yi kuran, ömrünü Kıbrıs Türklüğüne adamış, Türklük var oldukça hatırlanacak...