7.1 C
Ankara
1 C
Bakü
-3 C
Taşkent
27 Ocak 2021, Çarşamba

Ercüment Ovalı’dan “Oluşan yeni mutasyonlar aşıların geleceğini etkileyebilir mi?” sorusuna cevap.

Bunları Kaçırmayın 🙂

Ercüment Ovalı’dan “Oluşan yeni mutasyonlar aşıların geleceğini etkileyebilir mi?” sorusuna cevap.

İngiltere'de ortaya çıkarak hızla yayılan yeni koronavirus mutantı ile ilgili yapılan tartışmalar dünya gündeminde zirveye oturmuş durumda. Kimi uzman bu yeni mutasyonun sadece yayılma hızını arttırdığını söylerken kimisi ise daha kötümser bir tablo çiziyor. Türk Milliyetçisi bilim insanı Ercüment Ovalı da yaptığı paylaşımla tartışmalara katıldı.

BBC: Çinli Huawei, Uygur Türklerini Tespit Eden Teknolojiye Patent Alıyor

BBC'nin haberine göre; Türkiye'de de özellikle mobil telefon pazarında önemli bir paya sahip olan Çin teknoloji şirketi Huawei, yayalar arasında Uygur olanları tespit eden bir sistemin patentini almak için başvuru yaptı.

İngiltere’de ortaya çıkarak hızla yayılan yeni koronavirus mutantı ile ilgili yapılan tartışmalar dünya gündeminde zirveye oturmuş durumda. Kimi uzman bu yeni mutasyonun sadece yayılma hızını arttırdığını söylerken kimisi ise daha kötümser bir tablo çiziyor. Türk Milliyetçisi bilim insanı Ercüment Ovalı da yaptığı paylaşımla tartışmalara katıldı.

Aşı çalışmalarını sürdüren, Türk Milliyetçisi bilim insanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mutasyona uğrayan koronavirüs hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.

Prof Ercüment Ovalı’nın ifadeleri şu şekilde:

“Oluşan yeni mutasyonlar aşıların geleceğini etkileyebilir mi? Yeni bir pandemi ‘Covid-21 kapıda mı?’ “ sorusuna yanıt veren Ovalı, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut mutasyonlar şimdilik aşıların etkinliğini etkileyecek yapıda değil. Ama bu mutasyon hızı devam ederse aşıların devre dışı kalması kaçınılmaz görülmektedir. Mutasyonlardan en çok etkilenecek aşılar spike proteinin hedefleyen aşılar olup, bu durum; Pfizer, Moderna, Astrazenka gibi aşıları devre dışı bırakabilir. Tam virüs aşıları ise hala etkili olmaya devam edecek ama koruyuculukları yüzde 90’lardan yüzde 40’lara doğru düşebilecektir. Bu durum yeni virüse karşı yeni aşı üretimlerini gerekli hale getirecektir. Her yıl gripte olduğu gibi yeni aşı üretmek zorunlu hale gelecek ve büyük Faz III insan deneyimi gerektirmeyen klasik tip aşılar tabloya hakim olacaklardır. Ayrıca aşılara olan talebin yoğunluğu nedeniyle de her ülkenin özellikle kendi aşısını üretme zorunluluğu bir kez daha gündeme gelecektir. Yoğun karantina olmadan yapılacak kademeli aşılamanın, yeni mutasyonların oluşumunu engelleyemeyeceğini, mevcut uluslararası politikaların değil pandemiyi durdurmak, aşıya dirençli yeni Covid-21’e neden olacağını haftalar önce yazmıştım”

Benzer Kayıtlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3,588BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

Oğuzlar – Faruk Sümer

Merhum Prof. Faruk Sümer'in Türklük bilincine büyük armağanı olan, Türk tarihine ışık tutan, "Oğuzlar" adlı eserinde bulunan önsözü, Oğuzların tarihine bir giriş niteliğinde.
00:04:39

Türkeş : İttihatçılar Komitacıydı, Osmanlı’yı Yıkıma Sürüklediler.

Son günlerde hızla yayılan videosunda Alparslan Türkeş; Türk Milleti'nin haklı olduğu durumlarda hakkını savunabilmesi için güçlü konumda olması gerektiğini örnekleriyle anlatıyor.

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Aşı’dan Ne Haber?

Dünya'da çirkin bir yarış var. Salgının en önemli ilacı olan aşılar üretildi. Şimdi pazarlaması yapılıyor. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından bir kaç misli aşıyı sipariş ettiler,...
00:07:13

Kıbrıs Türklüğünün Unutulmaz Lideri Dr. Fazıl Küçük

Fazıl Küçük :Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak isteyen terör örgütü EOKA'ya karşı TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)' yi kuran, ömrünü Kıbrıs Türklüğüne adamış, Türklük var oldukça hatırlanacak...