7.1 C
Ankara
1 C
Bakü
-3 C
Taşkent
27 Ocak 2021, Çarşamba

Mustafa Kemal, Ankara’ya Geldiğinde…

Bunları Kaçırmayın 🙂

00:03:32

Azerbaycan’dan “Ne Mutlu Türküm Diyene”

Azerbaycanlı şarkıcı Ayşən Mehdiyeva, Mustafa Yıldızdoğan'ın unutulmaz "Ne Mutlu Türküm Diyene" adlı eserini seslendirdi.

Aşı’dan Ne Haber?

Dünya'da çirkin bir yarış var. Salgının en önemli ilacı olan aşılar üretildi. Şimdi pazarlaması yapılıyor. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından bir kaç misli aşıyı sipariş ettiler,...

ÖnTürkçe Yazıtlar 1/: Türk Dilinin Oluşumunda Kadim Türk Dininin Etkisi

Türkler en iptidaî çağlardan beri yazı-yazagelmiş olan bir millettir. Bu hususiyet onların dinî inançlarından doğmuş bulunuyor ki, bu inancın ana hatları şöyledir:

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101.yılını da geride bıraktık. İstiklal Mücadelemiz ‘in zaferle sonuçlanışının ve Cumhuriyete kavuşmamızın 100.yılı yaklaşıyor. 2021 yılı içerisinde, Allah nasip ederse, ülke tarihimiz için çok önemli olayların 100. yıllarını yaşayacağız. Güney Cephesinde kazanılan başarıların yanında, İnönü ve Sakarya Savaşları bunlardan.

Bu özel yılda bol bol Kurtuluş Savaşı konuşmalı, çocuklarımıza gerekli milli bilinci aşılamalıyız. Bu amaçla okunup, okutulacak kitaplardan, Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya’sında; Atatürk’ün hangi şartlarda bu mücadeleye giriştiği çok güzel anlatılıyor.

Mustafa Kemal, Ankara’ya geldiği gün, ona kalacağı bir ev arıyorlar. Şimdi Meteoroloji’nin bulunduğu yerde bir binaya yerleşiyorlar. (Bu binanın restore edilmesi için Keçiören Belediyesi çalışmalara başladığını duyurmuştur) Bugün metruk halde bulunan yapı, hem ev hem de karargah olarak kullanılacak. Ancak bir sorunları var. Ceplerinde bir kuruşları yok. Düşünün, Türkiye’yi kurtarmaya gelmiş heyetin iaşelerini karşılayacak paraları yok. Çaresizler, ne yapacaklarını kara kara düşünürken kapı çalınıyor. İçeriye Ankara müftüsü Rıfat Börekçi ve eşraftan bir heyet giriyor. Mustafa Kemal Paşa “Hayrola hocam” diyor. Hoca efendi “Paşam düşündük, ihtiyacınız olacak ,aramızda para topladık. Buyrun”

Mustafa Kemal ve arkadaşları rahatlıyor. Bu milletle zaferin kazanılacağına dair inançları bir kat daha artıyor. Hani paralel tarih yazanların bir iddiaları var. Güya Sultan Vahdettin, Mustafa Kemal’i Anadolu’ya gönderirken bir sandık altın vermiş. Adamların hayatı yalan. Paralel din yaratmak, tarih yaratmak, devlet yaratmak hep bunların işi.

Benzer Kayıtlar

3,588BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

Oğuzlar – Faruk Sümer

Merhum Prof. Faruk Sümer'in Türklük bilincine büyük armağanı olan, Türk tarihine ışık tutan, "Oğuzlar" adlı eserinde bulunan önsözü, Oğuzların tarihine bir giriş niteliğinde.
00:04:39

Türkeş : İttihatçılar Komitacıydı, Osmanlı’yı Yıkıma Sürüklediler.

Son günlerde hızla yayılan videosunda Alparslan Türkeş; Türk Milleti'nin haklı olduğu durumlarda hakkını savunabilmesi için güçlü konumda olması gerektiğini örnekleriyle anlatıyor.

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Aşı’dan Ne Haber?

Dünya'da çirkin bir yarış var. Salgının en önemli ilacı olan aşılar üretildi. Şimdi pazarlaması yapılıyor. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından bir kaç misli aşıyı sipariş ettiler,...
00:07:13

Kıbrıs Türklüğünün Unutulmaz Lideri Dr. Fazıl Küçük

Fazıl Küçük :Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak isteyen terör örgütü EOKA'ya karşı TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)' yi kuran, ömrünü Kıbrıs Türklüğüne adamış, Türklük var oldukça hatırlanacak...