7.1 C
Ankara
1 C
Bakü
-3 C
Taşkent
27 Ocak 2021, Çarşamba

Türkiye Çin zulmünden kaçan Türkleri Çin’e iade edecek mi? Uygur Lideri : Kendimizi külliye önünde yakarız!

Bunları Kaçırmayın 🙂

00:02:57

16 Aralık Kazakistan’ın Bağımsızlık Yıldönümü’ne Armağan. “ELİM MENİNG”

Kültür Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu sanatçılarınca seslendirilen "Elim Menin" şarkısı. Söz: Nursultan NAZARBAYEV'a Beste: Nogay Türkü sanatçı Bekbolat TİLEVHAN
00:02:10

İLBER ORTAYLI, ORHAN PAMUK VE ELİF ŞAFAK’I GÖMERKEN

Türkiye'nin popüler bilge kişisi Prof. İlber Ortaylı'nın geçen yıl yaptığı bir konferansta Orhan Pamuk ve Elif Şafak hakkında sarf ettiği sözler, yeniden gündem oldu.

2017 yılında Çin ile Türkiye arasında suçluların iadesini düzenleyen anlaşma, Çin’in Ulusal Halk Komitesi Daimi Konseyi tarafından onaylandı.

Gelişmenin ardından Türkiye’deki Uygur ve diğer Doğu Türkistan Türkleri arasında panik başladı. Zira Çin bu anlaşmayla terör suçu işlediğini iddia ettiği Doğu Türkistan Türklerinin kendisine iade edilme sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

Konu ile sosyal medya hesabında bir açıklamada bulunan Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk ”Çin Halk Cumhuriyeti 24. Halk kurultayında Çin ile Türkiye arasında sözde teröre karşı mücadele ve suçluların ( Türkiye’deki Doğu Türkistanlı muhacirlerin) Çine iadesi antlaşması onaylandı. inanıyoruzki TBMM ve sayın Cumhurbaşkanımız müsade etmeyecektir. diyerek endişelerini dile getirmiştir.

Anlaşma TBMM tarafından henüz onaylanmadı.

Suçluların İadesi Anlaşması Nedir?

14-15 Mayıs 2017’de AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin’de birçok ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının iştirak ettiği “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”na katılmıştı. Bu forumdan sadece bir gün önce Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Türk ve Çin heyetleri arasında ikili görüşmelerde bulunuldu.

Görüşmeler kapsamında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Suçluların İadesi Anlaşması” Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından imzalandı.

Çin yönetimi bu anlaşma çerçevesinde özellikle Türkiye’ye sığınmış ve “terör suçu” işlediğini öne sürülen Doğu Türkistan Türklerinin sınır dışı edilmesi sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

Bununla birlikte ikili anlaşma metni birçok ret maddesi de içeriyor. Örneğin sınır dışı isteği gönderilen ülkedeki kişinin bir “siyasi suç” işlediği düşünülüyorsa, kişi isteğin yapıldığı ülkenin de vatandaşı ise ya da iltica hakkından faydalanıyorsa Çin’in sınır dışı talebi reddedilebiliyor.

Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği

Benzer Kayıtlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3,588BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

Oğuzlar – Faruk Sümer

Merhum Prof. Faruk Sümer'in Türklük bilincine büyük armağanı olan, Türk tarihine ışık tutan, "Oğuzlar" adlı eserinde bulunan önsözü, Oğuzların tarihine bir giriş niteliğinde.
00:04:39

Türkeş : İttihatçılar Komitacıydı, Osmanlı’yı Yıkıma Sürüklediler.

Son günlerde hızla yayılan videosunda Alparslan Türkeş; Türk Milleti'nin haklı olduğu durumlarda hakkını savunabilmesi için güçlü konumda olması gerektiğini örnekleriyle anlatıyor.

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Aşı’dan Ne Haber?

Dünya'da çirkin bir yarış var. Salgının en önemli ilacı olan aşılar üretildi. Şimdi pazarlaması yapılıyor. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından bir kaç misli aşıyı sipariş ettiler,...
00:07:13

Kıbrıs Türklüğünün Unutulmaz Lideri Dr. Fazıl Küçük

Fazıl Küçük :Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak isteyen terör örgütü EOKA'ya karşı TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)' yi kuran, ömrünü Kıbrıs Türklüğüne adamış, Türklük var oldukça hatırlanacak...