7.2 C
Ankara
13 C
Bakü
15 C
Taşkent
12 Nisan 2021, Pazartesi

Ercüment Ovalı: Topluca ve Kısa Sürede Uygulanmadıkça, Aşılar Çözüm Olmaz.

Bunları Kaçırmayın 🙂

101. Yılında Misak-ı Milli

Misak-ı Milli nedir? Türk Kurtuluş Savaşı'na etkileri ve önemli yönleriyle Misak-ı Milli hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Malum; eksik de olsa aşılar geldi, ülkece aşılanmaya başlamayı bekliyoruz. Aşılanma konusunda bilim insanları türlü türlü yaklaşımlardan bahsederek, kafa karıştırmayı sürdürüyor. Türkiye’de kanser immuno terapisi CAR-T teknolojisini kuran ekibin lideri olan ve aşı çalışmalarını sürdüren Prof. Ercüment Ovalı da farklı bir öneride bulundu.

Prof. Ercüment Ovalı‘nın açıklaması şu sekilde:

“Ükemizde aşı üretimi yapmaya çalışan biz de dahil en az 13 grup olduğunu biliyorum. Şimdi bu aşıların kliniğe geldiğini düşünelim. Ama bir diğer sorun ile karşı karşıyayız demektir. Ülkemizin bu aşıları şişeleme kapasitesi.. Görünen o ki Çin’den gelen aşı da bizde şişelenecek. İki doz üzerinden bir hesapla topluca aşılanmak kaydı ile en az 120 milyon doz flakon (şişecik) gerekiyor (aksi halde daha fazla). Peki ülkemizin şişeleme kapasite ne kadar? Bildiğim kadarıyla 4 üretici firma, bu işe tam kadro katılsa bile ayda en fazla 20 milyon doz. Yani toplumsal boyutta aşılara ulaşabilmek aylar alacak. Ki hep savunduğum şey topluca ve kısa sürede aşılanmadıkça, aşıların çözüm olmayacağı.

-Nitekim; İngilizer toplumsal boyutta aşılamanın öneminin farkında olmalı ki, bir anda daha fazla insanı aşılayabilmek için 14 gün içinde yapılması planlanan ikinci doz aşının süresini erteleyerek eldeki aşı stoğu ile bir anda daha fazla aşılama yapmaya karar verdi.

– Gelelim tekrar ülkemize. Eğer aşılama için bir şişeye 1 doz değil de 5 doz yüklerseniz (hatta daha fazlası da mümkün), bir ayda 20 milyon dozdan 100 milyon doza ulaşabiliriz. Bu aynı zamanda aşıların maliyetini en az 4 misli azaltmak anlamına gelecektir. Bu plan kısa sürede daha fazla insana, daha ucuz maliyetli aşılama demektir.

Benden önermesi….”

Benzer Kayıtlar

3,921BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

00:04:50

ER TURAN – TÜRK KANI – TÜRKİYE TÜRKÇESİ

Kazakistan'dan Er Turan grubunun Türkiye'de de çok sevilen "Türk Kanı" isimli eseri, şimdi Türkiye Türkçesiyle.

Alparslan Türkeş Anlatıyor: Neden Milliyetçilik

Merhum Alparslan Türkeş, "Temel Görüşler" kitabında bulunan Neden Milliyetçilik başlıklı yazısında, milliyetçiliğin gerekçelerini anlatıyor.
00:11:30

Doğu Türkistanlı Genç Kız Çin Zulmünü İyi Parti Grubunda Haykırdı

İyi Parti Lideri Meral Akşener Uygur Türklerinin Çin'de yaşadıkları sorunları TBMM gündemine taşımak için Doğu Türkistanlı Nursiman Gül Abdürraşid'i kürsüye davet etti. Bu sırada...

ÖnTürkçe Yazıtlar 3/ : Öntürklerden Günümüze Ulaşanlar

Bu kitap proto-türkçe yazıtların okunması bakımından atılan ilk adımı teşkil edecek ve onların daha doğru okunuş şekilleri bundan sonraki mesailere bağlı kalacaktır. Prototürkçe yazıtlarda verilen...

101. Yılında Misak-ı Milli

Misak-ı Milli nedir? Türk Kurtuluş Savaşı'na etkileri ve önemli yönleriyle Misak-ı Milli hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.