6.8 C
Ankara
7 C
Bakü
1 C
Taşkent
27 Ocak 2021, Çarşamba

Ercüment Ovalı: Topluca ve Kısa Sürede Uygulanmadıkça, Aşılar Çözüm Olmaz.

Bunları Kaçırmayın 🙂

00:02:10

İLBER ORTAYLI, ORHAN PAMUK VE ELİF ŞAFAK’I GÖMERKEN

Türkiye'nin popüler bilge kişisi Prof. İlber Ortaylı'nın geçen yıl yaptığı bir konferansta Orhan Pamuk ve Elif Şafak hakkında sarf ettiği sözler, yeniden gündem oldu.

Şirin Kırşehirim

Doğma büyüme Ankara'lıyım. Anne ve babadan dolayı da Kırşehir'liyim. Kırşehir ile ilgili hatıralarım ise 1965-1968 yıllarını kapsar.

Malum; eksik de olsa aşılar geldi, ülkece aşılanmaya başlamayı bekliyoruz. Aşılanma konusunda bilim insanları türlü türlü yaklaşımlardan bahsederek, kafa karıştırmayı sürdürüyor. Türkiye’de kanser immuno terapisi CAR-T teknolojisini kuran ekibin lideri olan ve aşı çalışmalarını sürdüren Prof. Ercüment Ovalı da farklı bir öneride bulundu.

Prof. Ercüment Ovalı‘nın açıklaması şu sekilde:

“Ükemizde aşı üretimi yapmaya çalışan biz de dahil en az 13 grup olduğunu biliyorum. Şimdi bu aşıların kliniğe geldiğini düşünelim. Ama bir diğer sorun ile karşı karşıyayız demektir. Ülkemizin bu aşıları şişeleme kapasitesi.. Görünen o ki Çin’den gelen aşı da bizde şişelenecek. İki doz üzerinden bir hesapla topluca aşılanmak kaydı ile en az 120 milyon doz flakon (şişecik) gerekiyor (aksi halde daha fazla). Peki ülkemizin şişeleme kapasite ne kadar? Bildiğim kadarıyla 4 üretici firma, bu işe tam kadro katılsa bile ayda en fazla 20 milyon doz. Yani toplumsal boyutta aşılara ulaşabilmek aylar alacak. Ki hep savunduğum şey topluca ve kısa sürede aşılanmadıkça, aşıların çözüm olmayacağı.

-Nitekim; İngilizer toplumsal boyutta aşılamanın öneminin farkında olmalı ki, bir anda daha fazla insanı aşılayabilmek için 14 gün içinde yapılması planlanan ikinci doz aşının süresini erteleyerek eldeki aşı stoğu ile bir anda daha fazla aşılama yapmaya karar verdi.

– Gelelim tekrar ülkemize. Eğer aşılama için bir şişeye 1 doz değil de 5 doz yüklerseniz (hatta daha fazlası da mümkün), bir ayda 20 milyon dozdan 100 milyon doza ulaşabiliriz. Bu aynı zamanda aşıların maliyetini en az 4 misli azaltmak anlamına gelecektir. Bu plan kısa sürede daha fazla insana, daha ucuz maliyetli aşılama demektir.

Benden önermesi….”

Benzer Kayıtlar

3,588BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

Oğuzlar – Faruk Sümer

Merhum Prof. Faruk Sümer'in Türklük bilincine büyük armağanı olan, Türk tarihine ışık tutan, "Oğuzlar" adlı eserinde bulunan önsözü, Oğuzların tarihine bir giriş niteliğinde.
00:04:39

Türkeş : İttihatçılar Komitacıydı, Osmanlı’yı Yıkıma Sürüklediler.

Son günlerde hızla yayılan videosunda Alparslan Türkeş; Türk Milleti'nin haklı olduğu durumlarda hakkını savunabilmesi için güçlü konumda olması gerektiğini örnekleriyle anlatıyor.

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Aşı’dan Ne Haber?

Dünya'da çirkin bir yarış var. Salgının en önemli ilacı olan aşılar üretildi. Şimdi pazarlaması yapılıyor. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından bir kaç misli aşıyı sipariş ettiler,...
00:07:13

Kıbrıs Türklüğünün Unutulmaz Lideri Dr. Fazıl Küçük

Fazıl Küçük :Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak isteyen terör örgütü EOKA'ya karşı TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)' yi kuran, ömrünü Kıbrıs Türklüğüne adamış, Türklük var oldukça hatırlanacak...