7.1 C
Ankara
1 C
Bakü
-3 C
Taşkent
27 Ocak 2021, Çarşamba

Türk’ün Tarihe Kazıdığı El Emeği: Dokumacılık

Bunları Kaçırmayın 🙂

Ercüment Ovalı’dan “Oluşan yeni mutasyonlar aşıların geleceğini etkileyebilir mi?” sorusuna cevap.

İngiltere'de ortaya çıkarak hızla yayılan yeni koronavirus mutantı ile ilgili yapılan tartışmalar dünya gündeminde zirveye oturmuş durumda. Kimi uzman bu yeni mutasyonun sadece yayılma hızını arttırdığını söylerken kimisi ise daha kötümser bir tablo çiziyor. Türk Milliyetçisi bilim insanı Ercüment Ovalı da yaptığı paylaşımla tartışmalara katıldı.

Türk Asrı Hangi Zaman Dilimini Kapsar?

16.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun üç kıt'ada, eski medeniyet ülkelerinde, iç denizlerde ve pek çok kavimler üzerinde hüküm sürdüğü sırada, İslam dünyasının geri kalan memleketleri de diğer Türk devletlerinin idaresi altında paylaşılmış bulunuyordu...

Geleneksel el sanatlarımızdan en önemlilerinden birisi dokumacılıktır. Kökeni Türkistan’a uzanır. Halı dokumacılığı, kilim dokumacılığı, keçe dokumacılığı denince akla ilk Türk Dünya’sı gelir. Orta Asya’dan beri hayvancılıkla uğraşan Türkler, birbirinden güzel halı ve kilim dokuyarak, eşsiz sanat eserleri üretmişlerdir.

Pazırık Halısı
Pazırık halısı ve ona uygun olarak yeniden dokunan Niğde halısı

Tarihin bilinen en eski halısı; Rus arkeolog Rudenko tarafından 1947-1949 yılları arasından Altay dağları pazırık mevkiinde çıkarılan Pazırık Halısı’dır.  Hunlara ait olduğu düşünülen, 189 cm *200 cm boyutunda, inanılmaz incelikte (2mm), 10 cm’de 36000 Türk düğümlü(gördes) halı 1950 yılından beri St.Petersburg Ermitage Müzesi’nde sergilenmektedir. M.Ö 3.yy ile 5.yy arası bir tarihe ait olduğu düşünülmektedir.

Pazırık Halısı motiflerin zenginliği, inceliği, çift düğüm tekniği, düğüm sıklığı açılarından üstün bir sanat eseridir. Sergilendiği ilk günden beri hayranlıkla izlenmektedir.

Halıdan başka pazırık kurganlarından keçe yaygıları da çıkarılmıştır. Bunların şekilleri, desenleri, kullanılan hayvan figürleri günümüz Türk halılarıyla benzerlikler göstermektedir.

Halı, kilim, keçe dokumacılığı, Türk Dünyası’nın ortak kültürel mirasıdır. Türkmenistan’da 1992 yılından beri her yıl mayıs ayının son pazar günü Halı Bayramı olarak kutlanır. Geleneklerini yaşatmanın, atalarına sadakatin bir göstergesi olarak, Türkmenistan Bayrağı’nı ülkenin 5 eyaletinde dokunan, 5 ayrı halı deseni süsler. Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve ülkemizde halı dokumacılığına büyük önem verilmektedir.

Türkiye’de birçok kıymetli sanat eseri halılar, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Vakıflar Halı Müzesi ve pek çok ilimizde bulunan etnografya müzelerinde sergilenmektedir.

Anadolu Selçukluları, Konya merkezli olarak eşsiz halı dokuma örnekleri bırakmışlardır. Birçok camiide Selçuklu halıları bulunmaktadır. Selçuklu sultanları camilerin mefruşatı için; Kuranlar, şamdanlar, rahleler, halılar, seccadeler vakfetmişlerdi. Anadolu halı sanatının en erken örnekleri Konya halılarıdır. Konya Etnografya Müzesi, eşsiz halılara ev sahipliği yapar.

Aynı şekilde Sivas, Uşak, Isparta, Kayseri (Bünyan), Kırşehir, Çanakkale, Muğla(Milas), Kocaeli(Hereke), Balıkesir(Sındırgı Yağcıbedir), Van, Kars, Konya(Ladik) şehirleri gibi Türkiye’nin dört bir yanında nadide halılar dokunur. Bu halılar geçmişten günümüze uzanan kültürel mirasımızdır.

Benzer Kayıtlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3,588BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

Oğuzlar – Faruk Sümer

Merhum Prof. Faruk Sümer'in Türklük bilincine büyük armağanı olan, Türk tarihine ışık tutan, "Oğuzlar" adlı eserinde bulunan önsözü, Oğuzların tarihine bir giriş niteliğinde.
00:04:39

Türkeş : İttihatçılar Komitacıydı, Osmanlı’yı Yıkıma Sürüklediler.

Son günlerde hızla yayılan videosunda Alparslan Türkeş; Türk Milleti'nin haklı olduğu durumlarda hakkını savunabilmesi için güçlü konumda olması gerektiğini örnekleriyle anlatıyor.

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Aşı’dan Ne Haber?

Dünya'da çirkin bir yarış var. Salgının en önemli ilacı olan aşılar üretildi. Şimdi pazarlaması yapılıyor. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından bir kaç misli aşıyı sipariş ettiler,...
00:07:13

Kıbrıs Türklüğünün Unutulmaz Lideri Dr. Fazıl Küçük

Fazıl Küçük :Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak isteyen terör örgütü EOKA'ya karşı TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)' yi kuran, ömrünü Kıbrıs Türklüğüne adamış, Türklük var oldukça hatırlanacak...