7.2 C
Ankara
13 C
Bakü
15 C
Taşkent
12 Nisan 2021, Pazartesi

Türk’ün Tarihe Kazıdığı El Emeği: Dokumacılık

Bunları Kaçırmayın 🙂

Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Ve nihayet 2020 sona erdi. Tarih bu yılı felaketleriyle yazacak. 2021'in Türk Dünyası'na ve insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini umuduyla, yeni bir yıla kavuşturan Allah'a şükürler olsun.
00:04:50

ER TURAN – TÜRK KANI – TÜRKİYE TÜRKÇESİ

Kazakistan'dan Er Turan grubunun Türkiye'de de çok sevilen "Türk Kanı" isimli eseri, şimdi Türkiye Türkçesiyle.
00:02:10

İLBER ORTAYLI, ORHAN PAMUK VE ELİF ŞAFAK’I GÖMERKEN

Türkiye'nin popüler bilge kişisi Prof. İlber Ortaylı'nın geçen yıl yaptığı bir konferansta Orhan Pamuk ve Elif Şafak hakkında sarf ettiği sözler, yeniden gündem oldu.

KAZAKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN UZAY ALANINDA İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRECEK

Geçtiğimiz günlerde, Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’na bağlı Uzay Araştırmaları ve Teknolojileri Ajansı (Uzbekkosmos) heyeti, Kazakistan Cumhuriyeti’ne yaptığı iş gezisi sırasında havacılık ve uzay alanında işbirliği...

Geleneksel el sanatlarımızdan en önemlilerinden birisi dokumacılıktır. Kökeni Türkistan’a uzanır. Halı dokumacılığı, kilim dokumacılığı, keçe dokumacılığı denince akla ilk Türk Dünya’sı gelir. Orta Asya’dan beri hayvancılıkla uğraşan Türkler, birbirinden güzel halı ve kilim dokuyarak, eşsiz sanat eserleri üretmişlerdir.

Pazırık Halısı
Pazırık halısı ve ona uygun olarak yeniden dokunan Niğde halısı

Tarihin bilinen en eski halısı; Rus arkeolog Rudenko tarafından 1947-1949 yılları arasından Altay dağları pazırık mevkiinde çıkarılan Pazırık Halısı’dır.  Hunlara ait olduğu düşünülen, 189 cm *200 cm boyutunda, inanılmaz incelikte (2mm), 10 cm’de 36000 Türk düğümlü(gördes) halı 1950 yılından beri St.Petersburg Ermitage Müzesi’nde sergilenmektedir. M.Ö 3.yy ile 5.yy arası bir tarihe ait olduğu düşünülmektedir.

Pazırık Halısı motiflerin zenginliği, inceliği, çift düğüm tekniği, düğüm sıklığı açılarından üstün bir sanat eseridir. Sergilendiği ilk günden beri hayranlıkla izlenmektedir.

Halıdan başka pazırık kurganlarından keçe yaygıları da çıkarılmıştır. Bunların şekilleri, desenleri, kullanılan hayvan figürleri günümüz Türk halılarıyla benzerlikler göstermektedir.

Halı, kilim, keçe dokumacılığı, Türk Dünyası’nın ortak kültürel mirasıdır. Türkmenistan’da 1992 yılından beri her yıl mayıs ayının son pazar günü Halı Bayramı olarak kutlanır. Geleneklerini yaşatmanın, atalarına sadakatin bir göstergesi olarak, Türkmenistan Bayrağı’nı ülkenin 5 eyaletinde dokunan, 5 ayrı halı deseni süsler. Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve ülkemizde halı dokumacılığına büyük önem verilmektedir.

Türkiye’de birçok kıymetli sanat eseri halılar, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Vakıflar Halı Müzesi ve pek çok ilimizde bulunan etnografya müzelerinde sergilenmektedir.

Anadolu Selçukluları, Konya merkezli olarak eşsiz halı dokuma örnekleri bırakmışlardır. Birçok camiide Selçuklu halıları bulunmaktadır. Selçuklu sultanları camilerin mefruşatı için; Kuranlar, şamdanlar, rahleler, halılar, seccadeler vakfetmişlerdi. Anadolu halı sanatının en erken örnekleri Konya halılarıdır. Konya Etnografya Müzesi, eşsiz halılara ev sahipliği yapar.

Aynı şekilde Sivas, Uşak, Isparta, Kayseri (Bünyan), Kırşehir, Çanakkale, Muğla(Milas), Kocaeli(Hereke), Balıkesir(Sındırgı Yağcıbedir), Van, Kars, Konya(Ladik) şehirleri gibi Türkiye’nin dört bir yanında nadide halılar dokunur. Bu halılar geçmişten günümüze uzanan kültürel mirasımızdır.

Benzer Kayıtlar

3,921BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

00:04:50

ER TURAN – TÜRK KANI – TÜRKİYE TÜRKÇESİ

Kazakistan'dan Er Turan grubunun Türkiye'de de çok sevilen "Türk Kanı" isimli eseri, şimdi Türkiye Türkçesiyle.

Alparslan Türkeş Anlatıyor: Neden Milliyetçilik

Merhum Alparslan Türkeş, "Temel Görüşler" kitabında bulunan Neden Milliyetçilik başlıklı yazısında, milliyetçiliğin gerekçelerini anlatıyor.
00:11:30

Doğu Türkistanlı Genç Kız Çin Zulmünü İyi Parti Grubunda Haykırdı

İyi Parti Lideri Meral Akşener Uygur Türklerinin Çin'de yaşadıkları sorunları TBMM gündemine taşımak için Doğu Türkistanlı Nursiman Gül Abdürraşid'i kürsüye davet etti. Bu sırada...

ÖnTürkçe Yazıtlar 3/ : Öntürklerden Günümüze Ulaşanlar

Bu kitap proto-türkçe yazıtların okunması bakımından atılan ilk adımı teşkil edecek ve onların daha doğru okunuş şekilleri bundan sonraki mesailere bağlı kalacaktır. Prototürkçe yazıtlarda verilen...

101. Yılında Misak-ı Milli

Misak-ı Milli nedir? Türk Kurtuluş Savaşı'na etkileri ve önemli yönleriyle Misak-ı Milli hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.