7.2 C
Ankara
13 C
Bakü
15 C
Taşkent
12 Nisan 2021, Pazartesi

Qara Yanvar (Kanlı Ocak)’da Ne Olmuştu?

Bunları Kaçırmayın 🙂

20 Ocak 1990. Daha 9 yaşımdayım ama iyi hatırlıyorum. Dayılarım, babam hep sokaklarda, kardeşimiz olduğunu söyledikleri hiç tanımadığımız insanlar için yürüyor ve haykırıyorlar. Onlar için bağımsızlık istiyorlar. İncecik çocuk sesimle ben de bağırıyorum . “Azerbaycan, Azerbaycan, Yaşasın Bağımsız Azerbaycan. Vur vur inlesin Moskova dinlesin. Azerbaycan canımız, feda olsun kanımız”. Ellerimizde bir bayrak. Bizim bayrağımıza benzeyen. Dergiler Resulzade’nin kurduğu Azerbaycan’ın bayraklarını dağıtıyorlar. Evimizde, babamın iş yerinde hep bu bayrak var. Kendi topraklarında yasaklı ama evimizin baş kösesinde.

Azerbaycan Bayrağı
1918 Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nden Miras Kalan Bayrak

AZERBAYCAN’I TÜRKİYE’DEN KOPARDILAR

Sovyet Rusya önce Azerbaycan topraklarını birbirinden ayırdı. Nahcivan’la Azerbaycan arasındaki bir tek ermeninin yaşamadığı Zengezur’u Ermenistan’a verdi. Niyetini anlamak için strateji uzmanı olmaya gerek yok. Atatürk’ün Azerbaycan’la sınır olmak için İran’dan aldığı hattı kendince anlamsız hale getirdi. Bunla da kalmadı. Azerbaycan SSC’ne verdiği toprakların her yerine Türk topraklarında Suriye’ye tecrit edilmiş Ermenileri getirip yerleştirdi. Bu da yetmedi; Ermenistan topraklarında yaşayan Azerbaycanlıları sürgüne yolladı. Türk şehri Revan oldu Erivan.

İlk Azerbaycan bayrağı
1918 Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin ilk bayrağı

ERMENİLER KARABAĞ’I ERMENİSTAN’A BAĞLAMAK İSTEDİLER

Sovyetlerce Karabağ’a yerleştirilmiş Ermenilerin, Ermenistan’a bağlanma kararlarını ve Karabağ Türklerini göçe zorlamalarını protesto etmek için, o günkü adıyla Lenin Meydanına (20 Ocaktan sonra Azadlık Meydanı) yüzbinlerce Azerbaycan Türkü akın etti. Önderleri Ebulfez Elçibey, partileri Halk Cephesiydi.

Sovyetler minareye kılıf olacak ortamı çoktan hazırlamıştı. Bakü içerisinde Ermeni mahalleleri kurulmuş, ülke içindeki birçok önemli görev Ermenilere verilmişti. Azerbaycan’daki Sovyet askeri gücü içerisinde de Ermeniler çoğunluktaydı. Sovyetler Ermenileri korumak bahanesiyle 36 bin askerle Bakü’ye girdi. Telefon hatları ve televizyon yayınları, yani kentin dünyayla iletişimi kesildi.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti
Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin Sınırları

RUSLARI YANINA KAR KALDI

Üç günün sonunda; Kızılordu, ardında 143 ölü, 200 kayıp ve 2000 yaralı Türk bıraktı. Moskova hem Türk sorununa çözüm bulduğunu sanıyor hem de bağımsızlık isteyecek bütün cumhuriyetlere bir göz dağı verdiğini sanıyordu. Ama bekledikleri gibi olmadı. Tepkiler çığ gibi büyüdü. Şehid olan soydaşlarımızın cenaze törenleri, Sovyetler Birliği karşıtı gösterilere dönüştü. Bağımsızlık talepleri halkın tamamına yayıldı. Nihayetinde yapıkları katliam yanlarına kar kalan  Rus askerleri Azerbaycan’ı terk etti ve 18 Ekim 1991 tarihinde Azerbaycan özgürlüğüne kavuştu.

20 Ocak
Azerbaycan’a Destek İçin İstanbul’da Düzenlenen Bir Mitingden

 

Yaşanan salgına rağmen Azerbaycan halkı yine Bakü Şehitliğine akın etti. Mezarlara her sene olduğu gibi kırmızı karanfiller bıraktılar. Ama 1990 Ocağında yakılan ateş yalnızca Azerbaycan’ın bağımsızlık ateşi değildi. Meydanlarda benim ve neslimin çocuk kalplerinden tüm bedenimize yayılan, damarlarımızı çatlatırcasına kaynayan Türklüğün ve Türkçülüğün ateşiydi.

Benzer Kayıtlar

3,921BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

00:04:50

ER TURAN – TÜRK KANI – TÜRKİYE TÜRKÇESİ

Kazakistan'dan Er Turan grubunun Türkiye'de de çok sevilen "Türk Kanı" isimli eseri, şimdi Türkiye Türkçesiyle.

Alparslan Türkeş Anlatıyor: Neden Milliyetçilik

Merhum Alparslan Türkeş, "Temel Görüşler" kitabında bulunan Neden Milliyetçilik başlıklı yazısında, milliyetçiliğin gerekçelerini anlatıyor.
00:11:30

Doğu Türkistanlı Genç Kız Çin Zulmünü İyi Parti Grubunda Haykırdı

İyi Parti Lideri Meral Akşener Uygur Türklerinin Çin'de yaşadıkları sorunları TBMM gündemine taşımak için Doğu Türkistanlı Nursiman Gül Abdürraşid'i kürsüye davet etti. Bu sırada...

ÖnTürkçe Yazıtlar 3/ : Öntürklerden Günümüze Ulaşanlar

Bu kitap proto-türkçe yazıtların okunması bakımından atılan ilk adımı teşkil edecek ve onların daha doğru okunuş şekilleri bundan sonraki mesailere bağlı kalacaktır. Prototürkçe yazıtlarda verilen...

101. Yılında Misak-ı Milli

Misak-ı Milli nedir? Türk Kurtuluş Savaşı'na etkileri ve önemli yönleriyle Misak-ı Milli hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.