7.2 C
Ankara
13 C
Bakü
15 C
Taşkent
12 Nisan 2021, Pazartesi

Kırgızistan’da Yeni Umut : Sadır Caparov

Bunları Kaçırmayın 🙂

Türkeş’e Amerikancı Diyenler! Bu Yazısını Okuyun: Milli Nüfus Siyaseti

Nüfusumuz, topraklarımızın yüzölçümü ve verim kabiliyeti göz önüne alınırsa düşüktür. Türkiye toprak­lan yüz milyon insanı rahatça geçindirecek zenginlik­tedir. Bu, bir görüş, bir iddia değil,...

Türkistan’ın siyasi çalkantıları bir türlü dinmeyen ülkesi Kırgızistan’da, önceki yönetimin hapis cezasına çarptırdığı bir isim Cumhurbaşkanı seçilmişti. Oyların %72,20’sini alarak seçimi kazanan Sadır Caparov yemin ederek görevine başladı.

Türk Başkanlar Protokolde En Önde

Caparov seçim sonrası yaptığı basın toplantısında Türkiye ve kardeş ülkelerle ilişkilere önem verdiğini belirtmişti.

Sadık Caparov Yemin Töreninde

Yemin töreninde, Türk devletlerinin ortak teşkilatları olan Türk Akademisi, Türksoy ve Türk Keneşi yöneticilerine protokolde en ön sırada yer verildi.

Yemin Törenin Milletvekilleri ve Ülkenin İleri Gelenleri Katıldı

Yemin töreni sonrasında ise Caparov, Kırgızistan’ın üye olduğu uluslararası teşkilatların  yöneticileri ile toplantı düzenleyerek Türk Keneşi, Türksoy ve Türk Akademisi’nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Caparov Türk teşkilatlarının başkanlarıyla

Çin’in Tehdidi Altında

Kırgızistan özellikle Çin ile ilişkiler konusunda kardeş ülkelerden destek bekliyor. Çin’in Kırgızistan’dan toprak talebinde bulunduğu bilinmekte. Strateji kaynakları, Kırgızistan ve Kazakistan sınırında Çin’in büyük bir askeri yığınağı bulunduğunu, sınır hattında görevli Çin askeri sayısının 1 milyonu aştığını belirtiyorlar.

 

Benzer Kayıtlar

3,921BeğenenlerBeğen
102TakipçilerTakip Et
2,453TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

Son Kayıtlar

00:04:50

ER TURAN – TÜRK KANI – TÜRKİYE TÜRKÇESİ

Kazakistan'dan Er Turan grubunun Türkiye'de de çok sevilen "Türk Kanı" isimli eseri, şimdi Türkiye Türkçesiyle.

Alparslan Türkeş Anlatıyor: Neden Milliyetçilik

Merhum Alparslan Türkeş, "Temel Görüşler" kitabında bulunan Neden Milliyetçilik başlıklı yazısında, milliyetçiliğin gerekçelerini anlatıyor.
00:11:30

Doğu Türkistanlı Genç Kız Çin Zulmünü İyi Parti Grubunda Haykırdı

İyi Parti Lideri Meral Akşener Uygur Türklerinin Çin'de yaşadıkları sorunları TBMM gündemine taşımak için Doğu Türkistanlı Nursiman Gül Abdürraşid'i kürsüye davet etti. Bu sırada...

ÖnTürkçe Yazıtlar 3/ : Öntürklerden Günümüze Ulaşanlar

Bu kitap proto-türkçe yazıtların okunması bakımından atılan ilk adımı teşkil edecek ve onların daha doğru okunuş şekilleri bundan sonraki mesailere bağlı kalacaktır. Prototürkçe yazıtlarda verilen...

101. Yılında Misak-ı Milli

Misak-ı Milli nedir? Türk Kurtuluş Savaşı'na etkileri ve önemli yönleriyle Misak-ı Milli hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.