Erzurum 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ni 3 Madalya İle Tamamladık

eyof erzurum 2017
Milli Buz Hokeyi Takımımız Fransa Karşısında

Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği (EOC) tarafından her iki yılda bir düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Festivali’ne (EYOF), 12-17 Şubat 2017 tarihleri arasında Erzurum ev sahipliği yaptı.

14 ile 17 yaş aralığındaki 34 ülkeden 650 sporcunun yarıştığı EYOF, gelecekte Olimpiyat Oyunları’na katılma ve madalya şansı olan genç sporcuların mücadele ettiği bir festival. Genç sporcular için ilk kez bir Olimpiyat deneyimi olan Avrupa Gençlik Olimpik Festivali, Olimpiyat Oyunları’na katılma potansiyeli olan genç sporcuların keşfedilmesi açısından da önem taşıyor.

Bakan Kılıç, Erzurum 2017 Maskotuyla

Son yıllarda gerçekleştirdiği uluslararası organizasyonlar ile dünya çapında tanınırlığı artan Erzurum, ev sahipliği yaptığı etkinlikleri başarı ile tamamlayarak önemli bir tecrübe elde etti. 13.sü gerçekleşen Kış EYOF’unda sporcular, alp disiplini, biatlon, kayaklı koşu, curling, buz pateni, buz hokeyi, sürat pateni, kayakla atlama ve snowboard olmak üzere 9 dalda yarıştılar.

EYOF’ta ülkemiz 69 sporcuyla temsil edildi. Rusya’nın 19’u altın 39 madalya ile birinci olduğu oyunlarda, ülkemiz 2’si gümüş 1’i bronz 3 madalya ile 11. oldu.

Türk olimpik sporunun gelişmesi için önemli etkinliklerden biri olan ve açılışından kapanışına başarılı bir şekilde tamamlanan organizasyona basınımızın ilgisi yine çok sınırlıydı. Ulusal medyamızda, Milli Buz Hokeyi takımımızın Rusya’ya karşı aldığı ezici yenilgi dışında hemen hemen hiç haber yapılmamış olması üzücüdür.

EYOF Erzurum 2017 açılışı Türk kültüründen izler taşıyordu

Geçtiğimiz yıl Bosna Hersek’in hazırlıklarını tamamlayamadığı gerekçesiyle Türkiye’ye yaptığı talep üzerine, 2017 Kış EYOF Türkiye tarafından üstlenilmiş, 2019 için kazanılan organizasyona ev sahipliği yapma hakkı ise Bosna Hersek’e devredilmişti.

EYOF Tarihi

Yaz ve Kış Festivalleri olmak üzere, tekli yıllarda ve her iki yılda bir düzenlenen EYOF, Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği (EOC) tarafından örgütlenmektedir. EYOF, tüm hakları EOC’ye ait olan bir etkinliktir ve EOC adına organize edilir. İlki 1991 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Yaz Festivali, 2011’de Trabzon’da düzenlenmiştir. İlki 1993 yılında İtalya Aosta’da düzenlenen Kış Festivali, 2015 yılında Avusturya’nın Vorarlberg bölgesi ile Liectenstein’da düzenlenmiştir. Türkiye bu festivale 12 kız, 17 erkek olmak üzere 29 sporcu ile katılmıştır.