Eskişehir’in Adamı

Yılmaz Büyükerşen

Televizyon kanallarının birinde Eskişehir anlatılıyordu. Kurum ve kuruluşların iyi kişilerce yönetilmesi halinde nelerin başarılabilineceğinin gördüm. Programda, Seramik atölyesinde çeşitli milletlerden seramik sanatçılarının bir araya getirilerek çok güzel eserlerin ortaya çıkarılışı ve o eserlerin de, Eskişehir’in çeşitli yerlerindeki parklarda sergilenişi gösteriliyordu. Ufak bir Anadolu şehrinin iyi ellerde nasıl modern bir şehre dönüştüğünün hikayesi anlatılıyordu.

Programı seyrederken yıllar önce Eskişehir’de gördüklerim aklıma geldi.1981 yılında Müsteşarımız Yıldırım Aktürk başkanlığında bir heyetle Eskişehir’i ziyaret ettik. Eskişehirde bu ilin sorunları konu edilen bir seri toplantılara katıldık. Çeşitli kuruluşları ziyaret ettik. Bu kuruluşlardan birisi de Anadolu Üniversitesiydi. Rektörü de Yılmaz Büyükerşendi. Rektörün üniversite de yaptıklarını hayranlıkla gözlemledik. Üniversite-Sanayi işbirliğinin hayata geçtiğini ilk defa orada gördük.

Yılmaz Bey, Belediye Başkanı olduktan sonra Eskişehir için yaptıkları ortada. Aklıma hep şu soru takılır. Yılmaz Beyin ailesini tanıyan var mı? Çocukları ne iş yapar. Hiç resimlerini gazetede, medyada gördünüz mü? Başkalarının çocukları gibi hiç mi yaramazlıkları yok. Eskişehirspor başkanı niye olmuyorlar. Eskişehir ticaret odası başkanı olmayı düşünmüyorlar mı?. Adam olmak galiba bu.

Avni Dağdeviren