Gurbetçileri düşünen var mı?

Gurbetçiler

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında son zamanlarda yaşanan olaylara hep siyasi yorumlar yapılıyor. Yapay olduğuna inandığım bu kavganın, o ülkelerde yapılacak seçimlere, Türkiye’de yapılacak referanduma etkisi ne olur, bunun hesapları yapılıyor. Ancak bir şey unutuluyor. Avrupa’da yaşayan insanlarımız bu kavgadan nasıl etkilenir?

Son zamanlarda Avrupa da yükselen ırkçılık akımı, oralarda yaşayan insanlarımızı rahatsız etmektedir .Vatandaşlarımız, sık sık ırkçıların saldırılarına, tacizlerine uğramaktadırlar. Uzun zamandır yaşanan ekonomik kriz de bu duruma tuz biber ekmektedir.

Siyasilerin gereksiz yere yüksek perdeden yaptıkları açıklamalar krizi tırmandırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Atmış yıla yakındır Avrupa da yaşayan vatandaşlarımız, oralarda yaşamaya devam edeceklerse, politikamızı daha dikkatli yürütmemiz gerekmektedir. 3’ncü ve 4’ncü neslinin yaşadığı vatandaşlarımızın büyük kısmı, artık bulundukları ülkeyi memleket edindiler, ülkemize dönmeyi düşünmüyorlar. Yeni nesil, Türkiye’yi babalarının, dedelerinin memleketi olarak biliyorlar. Nadiren bir turist gibi ülkemizi ziyaret ediyorlar.

Kardeşlerimizin zaten sıkıntıda olan durumlarını, günlük politikalar uğruna daha da zorlaştırmayalım.