Herkesin bayramı hıdrellez

Hıdrellez

6 mayıs Hıdrellez, yaz mevsimine giriş günü. Hızır ayının başlangıcı. Kara kıştan kurtuluş günü olarak kutlanan bugün, tarih boyunca Önasya’da, Anadolu’da, Mezopotamya’da, balkan coğrafyasında hep kutlana gelmiştir.

Mersinde Mehter eşliğinde hıdrellez

Hızır ve İlyas’ın ab-ı hayat suyunu içerek ölümsüzlüğe ulaştığı, Hızır’ın karada ,İlyas’ın denizde yaşadığı, hıdrellez günü bir araya gelerek insanların o gün yaptıkları dilekleri yerine getirdiklerine inanılır. Dilekler 5 Mayıs akşamı yapılır. Akşam namazını müteakip iki rekat namaz kılınır, hıdrellez duası okunur. Daha sonra gül dallarına para veya cüzdan asılır. Araba, ev, bahçe isteyen maket resimlerini yapar, gül ağacın dibine konur.

Kiliselerde Hıdrellez kutlamaları
Ortodoks kilisesinde hıdrellez ayini

Hızır, bolluk ve bereketi temsil ettiği için kap kacak, ambarlar açık bırakılır. Sonra ateş yakılır, ateşin üzerinden atlanırdı. Ateşten atlamanın nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanılırdı.

Romanlarda hıdrellez kutlamaları

6 mayıs günü ikindi vaktinin sonuna kadar eğlenceler yapılır. Zenginler kuzu keserler, kuzu ciğeri yerler. Benim çocukluğumda hıdrellez kutlamalarını (Ankaralılar yerini bilir) telsizler denilen bölge de yapardık. Şimdi bu alan, maalesef binalarla dolmuş bulunmaktadır. O zamanlar şimdi olduğu gibi şiş, pirzola veya mangal partilerini bilmezdik. Annemin hazırladığı patates ve biber kızartması, yaprak sarması, kaynamış yumurta yeşil soğan,babaannem’in yaptığı gözleme, çığırtma ile piknik yapardık. Roman vatandaşların çalgılarıyla oyun oynanır, eğlenilirdi. Genç kızlar ve oğlanlar birbirlerine kur yaparlardı. Çingenler ayı getirip oynatırlardı. Kendine çok güvenen bizim ayı Mehmet, ayı ile güreşmişti. Ne de çok gülmüştük. Akşam ezanı okunmadan hıdrellez duası okunarak evlerimize dağılırdık. Dini hiç bir özelliği olmamasına karşılık güzel bir gelenek olarak bazı bölgelerde kutlamalar sürmektedir. Roman vatandaşların kutlamaları hala eski güzelliğiyle devam etmektedir.

Bölücü terör örgütünce düzenlenen Haymana Hıdrellez şenlikleri

Yaz dileğini gül ağacına, bu sefer olmazsa bir daha ki bayrama diyerek hıdrellez bayramınızı kutluyorum.