Hoş geldin Ramazan

On bir ayın sultanı Ramazan’a çok şükür kavuştuk. Hoş geldi sefa geldi.  Biz kavuştuk amma, geçen yıllarda kaybettiğimiz sevdiklerimiz, arkadaşlarımız bizi bırakıp gittiler. Hatıralarıyla baş başa kaldık. Yaş aldıkça insan daha duygusal oluyor. Çocukluğumda yaşadığım ramazanlar bir film gibi önümden geçiyor. Ramazan hazırlıkları, ilk teravih, ilk sahur, ilk oruç, ilk iftar. O büyük sofranın etrafında oturanların şimdi hiç biri hayatta yok .Annem, bütün ramazan boyunca yatmadan hamuru yoğurur, mayalar. Gece herkesten önce kalkar, bizlere bişi(çığırtma) pişirir. Sahurda ne güzel yerdik. Yağda kızartılmış o hamur bize nasıl tatlı gelirdi. Anladım ki o tadı veren yediğimiz içtiğimiz değil sevdiklerimiz, ailemiz. Çünkü sofralarımız çok garibandı Ramazan ayında. O zamanlar tek eğlencemiz olan, radyoda Hayali Küçük Ali’ nin oynattığı “karagöz” programı vardı. Dört gözle o programı beklerdik. Onu dinlemeden uyumazdık. O zamanlar abuk sabuk din adamları da yoktu. Hocalarımız, barıştan kardeşlikten bahsederlerdi. O küçük aklımızla onları dinler ve severdik. Hocalar bu işten para da kazanmazlardı. Ramazan ayı topluma huzur verirdi.Orucu tutan tutmayan manevi olarak bu ayın kutsiyetini hissederdi.

Hele bayram sabahı. O ne mutluluktu. Sırayla eller öpülür. Gelen akrabalar, komşular. Evler dolar taşar. Şimdi evler temizleniyor, bayramdan evvel salona giriş yasağı konuyor. Heyhat kapıyı çalan yok. Falanca tatile kaçmış, bir diğeri memleketine gitmiş. Komşuluk yok,akrabalık yok. Toplumun ağzının tadı kaçmış.

Ramazan ayının, Milletimize ve bütün İslam alemine barış ve huzur getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. Ramazan’ın feyzi ve bereketi üzerinize olsun.

Avni Dağdeviren