Hoşgeldin Ramazan

ramazan

Dün gece Ramazan ayının ilk sahurunu yaptık .Bugünleri tekrar bize nasip eden Yüce Mevlamıza şükürler olsun. Yine apartmanlar ışıl ışıl. Müslüman kardeşlerim Allah’ın emrini yerine getirmek üzere uyandılar.Sahurlarını yapıyorlar.Allah ibadetlerini kabul etsin.
Sevinçliyim.Sağlığım yerinde inşallah orucumu tutacağım.Hüzünlüyüm bu sevincime katılacak kimsem yok.Hanım rahatsız yıllardır oruç tutamıyor.Sofram ıssız.Geçmiş ramazanları özlüyorum.Annemin kalkın çocuklar deyişini,üç erkek kardeşin tantana ile uyanışını,Rahmetli büyükbabamı,babannemi,kolay yemek beğenmeyen babamı,Annemin her gece usanmadan yaptığı çığırtmayı(bişi)

Büyükbabam sevap olur diye iftar vaktinden önce bizleri sofraya oturturdu.Kuran okunmaya başlayınca iftarın iyice yaklaştığını anlar,sevinirdik.Oruç açmamız için Hıdırlık tepeden atılan top atışını muhakkak beklerdik.Bazen duymak için dışarı bile çıkardık.İlk yudumu,ilk lokmayı da hiç unutmam.Teravih namazı ise bizim için bir özgürlüktü.Bizim evde akşam çocuklar dışarı çıkamazdı.Halbuki mahallenin çocukları akşam da sokakta oynarlardı.Ramazan ayı teravihe gitmek şartıyla sokağa çıkardık.Abim oyunu tercih ederdi.Ben ise oyunu camiide oynardım.Çocuk aklıyla muzırlık yapardık.Sık sık büyüklerimiz tarafından uyarılırdık.Şimdi camiilerin etrafında ve içinde çocuklar yok.Çünkü aileler çocuklarını sokağa çıkarmaya korkuyorlar.

Dünya değişti biz de değiştik.Nufus arttı ama biz yalnızlaştık.Zengizleştik ama ruhumuz fakirleşti Daha fazla enseyi karartmayayım.Hayırlı Ramazanlar.

Avni Dağdeviren