İlkokul Çocukları Minyatür Uydu Yaptı

Küpuydu

Uzaydaki her şeyin NASA araştırmacıları tarafından yapıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Mayıs 2016’da İlkokul öğrencileri tarafından yapılan bir minyatür uydu uzaya fırlatıldı.

NASIL YAPTILAR?

Öğrencilerin yaptıkları uydu KüpUydu (CubeSat) olarak isimlendirilen ve birçok üniversite tarafından uzaya defalarca gönderilmiş uydulardan. Hani yörüngeyi çöplüğe çevirdiler denir ya, işte bu çöplüğe bu tip uydularla her geçen ay yenileri ekleniyor. Keşke bizim de böyle ufak tefek çöplerimiz olsaydı.

ABD Virginia’daki St. Thomas More Katedrali İlkokulu öğrencileri, üniversite öğrencilerinin izinden giderek, tek bir amaca hizmet eden kendi KüpUydu’larını geliştirdiler. İsmini STMSat-1 koydukları uydu, dünyayı fotoğraflamak ve bu resimleri dünyaya yollamak amacıyla yapılmış durumda.

KüpUydu dünyanın bir çok ülkesinde, küçük oluşu, çabuk tamamlanabilmesi ve düşük maliyeti nedeniyle mühendislik ve uzay teknolojilerinin gençlerde yer etmesini sağlamada önemli bir yere sahip.

STMSat projesinde 3 yıl boyunca, 400 öğrenci çalışmış. Öğrenciler gruplar halinde görevler üstlenmişler. Kimi elektronik parçaları lehimlemiş, kimi iletişim teçhizatlarını kurmakla görevlendirilmiş, kimi de yüksek irtifalardaki uçuş testleriyle ilgili çalışmaları yürütmüş.

KAZANÇ NEDİR?

Bu çalışma sistemi sayesinde öğrenciler farklı disiplinlerin bir araya gelip bir son ürünü nasıl ortaya çıkardığını bizzat görme şansına sahip oluyor ve öğrencilerdeki “Okulda öğrendiklerimiz gerçek hayatta ne işimize yarayacak” sorusu cevap bulmuş oluyor. Bir diğer katkısı, genç yaştaki bireyler farklı ekiplerde bir arada çalışmayı öğrenerek gelecek işlerindeki grup çalışmasına şimdiden hazırlanmış oluyorlar.

Birçok veliye göre; STEM (Science, Technology,Engineering,Math) isminde toplanan fen, teknoloji, mühendislik ve matematik, öğrencinin okul hayatındaki en önemli ders grubu. Ancak ABD’de bile öğrencileri bu yönde geliştirecek, iyi hazırlanmış ve gerçekten işe yarayan programların sayısı oldukça az. Amerikalılar bu tür programları geliştirmenin, evrensel eğitim yarışında kendilerini öne geçirebileceğini düşünüyor. Zira bulundukları yerden pek de memnun değiller. ABD’li öğrenciler, bilim, matematik ve problem çözme kabiliyetlerinde uluslararası takdir gören ölçme değerlendirme testlerinde orta düzeyde.

ABD,Türkiye’nin 52. olduğu PISA matematik sıralamasında 41.sırada yer alıyor. Yani bizim durumumuzdan biraz daha iyi olan konumlarıyla memnun olmamakta haklılar. Ancak öğrenmede yeni yöntemlerle eğitimle öne geçmenin yolunu arıyorlar. Umarız ülkemizde de bir üniversite kadar eğitim ücreti alan eğitim kurumları, birçok yanlışı örnek aldıkları ABD okullarının başlattığı bu tür yenilikleri de örnek alırlar.