Irak Şeçimlerinde Türkmen Oyları Çalındı

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi, Irak’ta bugün gerçekleştirilen seçimlere karışan hile hakkında açıklamalarda bulundu.

Irak’ta gerçekleştirilen seçimler sonrasında Kerkük’te çıkan sonuçlara Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) tarafından karıştırılan hileye ilişkin Erşat Salihi’den ilk açıklama geldi.

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kerkük’teki elektronik oyların Süleymaniye’ye götürülüp orada sisteme girilmesi zaten bizi ilk aşamada şüphelendirdi. Daha sonra Havice’den gelen bir haber kuşkularımızı daha da arttırdı. Orada emniyet güçleri tarafından yazılan raporda elektronik sistem ile sandıktaki oyun aynı olmadığı farkedildi. Tamamı Türkmen olan mıntıkalarda bile bakıyoruz 160. listenin oyları çıkıyor. Bunlar kendilerine oy çıksın diye elektronik cihazlarla oynadılar. 

“ASLA KABUL ETMYECEĞİZ!”

Tabii bu bizim tarafımızdan asla kabul edilmeyecektir. Bağdat ile de güvenlik güçleri ile de konuştuk. Öncelikli hedef bu sandıkları korumak. Çünkü bu sandıklar kırılır kaybedilirse burada bizim hukukumuz da milletin hukukuda gider. Hepsinden önemlisi bu sandıktaki oylar elektronik sisteme sokulmasın. Teker teker kağıtların üzerinden el ile sayılır. Bu, bizim Bağdat’tan talebimizdir. Bu kabul edilmezse biz bunu Kerkük’te oynana bir oyun olarak kabul ederiz.

Seksen yaşında insanların sandıklara gittiği bir durum var. Bu asla kabul edilmez. Eğer Bağdat bunu kabul etmezse biz milleti durduramayız. Biz kendimiz de hakkımızı savunuruz.”

“SAHTE YOLLAR KERKÜK’TE BARIŞI VE İSTİKRARI BOZAR”

Kerkük şehir merkezi dışında Altunköprü, Dakuk gibi ilçelerde de oylara dair yanlış sonuçların olup olmadığı sorusuna ise ITC lideri Salihi “Her yerde hileler var. Altunköprü’de Dakuk’ta. Tabii bu, hiçbir partinin mesele değildir. Millet artık yoruldu. Bu sahte yolları kullanmaları Kerkük’te barışı ve istikrarı bozar.”

ITC Genel Başkanı Erşat Salihi, özellikle Bağdat’ın duruma müdahale etmesi gerektiğini vurguladı. Edinilen bilgilere göre halihazırda Kerkük Valiliği’nde şu sıralarda bir toplantı düzenleniyor.

QHA