İran seçimleri

Hamaney

Dün komşumuz İran’da seçim vardı. Dini lider Hameney’in onayından geçebilenler aday olabildi. Seçim halen cumhurbaşkanı olan reformcu kabul edilen Hasan Ruhani ile muhafazakarların adayı İbrahim Reisi arasında geçti. Ruhaninin döneminde ambargo ve yaptırımların kaldırılması tekrar seçilmesini sağladı. İbrahim Reisi, ülkedeki işsizliği ve ekonomideki kötü gidişi öne çıkararak halktan oy istedi. Gençler Ruhaninin yanında göründü. Seçime katılma oranı çok yüksek oldu. Bunda katı ve sert bir muhafazakar olan İbrahim’in iktidara gelme korkusunun yattığı söyleniyor.

1979 yılının başlarında, İran şahının ülkeyi terk etmesine sebep olan İran İslam Devrimi şimdi 38 yaşında. İran yine sancılı. Devrim halka hep acı getirdi. Milyonlarca insan ülkeyi terk etti. Milyonlarca insan savaşlar nedeniyle öldü. Halkın refah seviyesi hiç yükselmedi. Ambargo ve yaptırımlar halkın belini büktü. Gençler işsiz ve umutsuz. Hayatlarının değişmesi için reform istiyorlar. Baskılara rağmen seslerini duyurmak istiyorlar. Ancak kısa zamanda istediklerinin hayata geçmesi mümkün görünmüyor.

İran devrimi sırasında hayatta olan rahmetli büyükbabamın bir sözünü hiç unutmam. “Oğlum, İran şimdi battı. Kendisi de hoca olan rahmetliye “neden?” diye sordum. “Ülke idaresi başka bir şeydir. Mollalar devlet idare edemez” cevabını vermişti. Dediği gibi oldu. İdeolojisini komşu ülkelere yaymaya çalıştı. Getirdiği, bölgeye kan ve gözyaşı oldu. Bütün orta doğu bölgesinde mezhepsel bir hakimiyet kurma peşinde. Suudi Arabistan ile bu yüzden rekabet içinde bulunuyor. Yönetim devamlı dış sorun yaratıyor. Halkını bu yolla birlik içinde tutmayı amaçlıyor. Çünkü halkının rahatsızlıklarını duyuyor, hissediyor. Seçim inşallah İran halkına ve bölgeye hayırlar getirir. Bölgenin barışa ve huzura ihtiyacı var.