İstanbul’da Oyun Fuarı : GIST 2017

Gaming Istanbul

Bilgisayar oyunlarını gereksiz, vakit kaybı hatta dünyayı yöneten üst aklın insanları uyutmak için ortaya çıkardığı bir tür afyon olarak görüyor olabilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız. Sadece bilgisayar oyunları değil, sosyal medya ve televizyonda izlediğiniz birçok dizi ve program da benzer amaçlarla hayatımıza sokuluyor. Ancak bilgisayar oyunlarını bu faydasız dizi ve programlardan ayırmak gerekiyor.

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran birçok yenilik, yaşamımızda eğlence faktörleriyle kalıcılık sağlıyor. Bilgisayar oyunları da ana gayesi insanları eğlendirmek olan ürünler. Ama sadece eğlence değil.

Bir çok yeni teknoloji, bilgisayar oyun geliştiricilerinin katkılarıyla ve oyuncuların talepleriyle hayatımıza girmiş durumda. Batıda Endüstri 4.0 olarak bahsedilen, üretimin robotlara devredileceği, bilgisayar destekli sistemler arasında iletişimin olmazsa olacağı bir dünya bilgisayar oyunlarının açtığı yoldan gidiyor. Türkiye bu en yeni sanayi devrimini de kaçırmak istemiyorsa, yazılımın en yoğun ve kapsamlı, ekip çalışmasının had safhada olduğu bilgisayar oyunları dünyasında iyi bir yerde bulunmaya çalışmalıdır. Geliştirmek için bilgiye, tecrübeye ve tabii ki oyun oynayan ve satın alan bir kitleye sahip olmak gerekmekte.

Bu sebeplerden, 2-5 Şubat tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek uluslararası ölçekli önemli bir oyun fuarı olan Gaming Istanbul, katılınması ve izlenmesi gereken bir etkinlik. Türk oyun üreticileri her platformda desteklenmeli.

GIST 2017 ile ilgili topladığım bilgilerde “Oyun Pazarı’, ’Oyun Geliştirme’ ve ’Sanal Gerçeklik” bölümlerinin fuarda yer alacağı belirtiliyor. Özellikle Sanal Gerçeklik için ana lokomotif şüphesiz oyun sektörü.

Dünyada 1,7 milyar aktif oyuncu var.  Oyun sektörü, film sektörünün iki katı büyüklüğe oluşmuş durumda.

Oyun piyasasında en önemli yeri kuşkusuz oyuncular alıyor. Fuarda onları düşünerek hazırlanmış birçok bölüm var. Küresel oyuncular davet edilmiş, bol bol ücretsiz oyun oynama imkanı ve oyun karakterleri gibi giyinme onlar gibi davranma anlamına gelen “cosplay” bölümü bunlardan bazıları.

Küresel oyun sektörünün ünlü firmaları da GIST Geliştirici Konferanslar’da bir araya gelecek. Konferansa katılan konuşmacılar, deneyimlerini ve güncel metotlarını Türk profesyonellerle paylaşacaklar. Katılım ve bilgi için http://www.gamingistanbul.com/ adresiniz ziyaret edebilirsiniz.