Kolik Bebeklere Mucizevi Çözümler

Dr. Harver Karp’a göre, kolik bebekleri sakinleştirmek çok ama çok kolay. Aslında Dr. Karp’ın bahsettiği yöntemleri, bütün anne ve babalara fark etmeden zaten uygulamakta belki de. Ancak yöntemlerin sırası ve uygulama süresi önemli.

Kolik Bebekleri Sakinleştirmek Çok Kolay

  1. kolikKundaklama: Kolları yanda sıkıca olmalı, bebek kolları kundaktan çıkartmamalı ki, elleriyle kendini rahatsız etmesin.
  2. Yan Yatırma: Çoğu bebek keyifliyken, sırt üstü yatmayı sever. Fakat ağlarken, sırt üstü yatırırsanız, düşüyormuş hissine kapılırlar. Yan yatırmak bu hissi engeller ve bebek sakinleşir.
  3. Şşşt Sesi: Bu ses, bebeğin anne karnında duyduğu seslere çok benzer Bebeğiniz ne kadar çok güçlü ağlarsa, siz de o kadar kuvvetli ve uzun süre (sakinleşene kadar) kulağına doğru şşşt demelisiniz.
  4. Sallamak: Yeni doğan bebek için sessizlik ve hareketsizlik istemeyeceği bir ortam yaratır. Bu nedenle ritmik, sarsıntılı bir hareket, kolik bebekleri sakinleştirmek için en çok kullanılan yöntemdir.
  5. Emme: Sakinleştirmenin en son noktasıdır. Bu dört prensipten sonra sakinleşmeye başlayan bebek, emip karnının doyurunca, sağlam ve derin bir uykuya merhaba der.