Mart’da Yağan Kar

Martdakar

Bahar geldi. Bakmayın karın yağdığına, havaların soğuduğuna. Bu güzel baharın nazıdır. Mart ayı, Nisan ayı gibi bereket ayıdır. Yağışlıdır. Zaman zaman hava soğuk yapar, kar da yağar. Ama bunlar geçicidir. Yağan kar tutsa da çabuk kalkar.

Çocukluğumuzda, Mart ayı gelince artık kömürün, odunun sonu gelmiş olurdu. Bu sebepten, babam Mart ayının soğuk geçmesinden endişelenirdi. Zaman zaman çok soğuk geçen Mart aylarını hatırlarım. Sibirya soğukları kuzeyden indi mi ülkeyi kolay kolay terk etmezdi. Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır sözü galiba bunun için söylenmiştir.

Çocukluğumuzda Mart ayında yağan kar toplanır. Pekmezle karıştırılır. Kaşıkla yenirdi. Çok da güzel olurdu. Mart karının temiz olduğuna inanılırdı .Bu kar ticarete de konu olurdu. Kuyularda saklanır, yazın satılırdı.

Mart ayında çiçekler ne kadar geç açarsa o kadar iyidir. Ağaçlar uyanmaya başladı. Neredeyse çiçekler açtı açacak. Bu soğuklar çiçeği geciktirir. Bazı yerlerde ağaçlar geç uyansın diye ağaçların dibine kar veya buz gömülürdü.

Mart ayı, güzel Nisanın habercisidir. Zaman zaman soğuk şakalar yapsa da aldırmayın. Ama giyiminize kuşamınıza da dikkat edin. Mevsim geçişlerinde hasta olmayın.