Mevlid mi? Kutlu doğum mu?

hz.muhammed

Son günlerde yeni bir tartışmaya şahit oluyoruz. Her yıl nisan ayının üçüncü haftasında kutlanan, kutlu doğum haftasının kutlanıp kutlanmayacağı, kutlanmasının bid’at olup olmadığı, hatta bu hafta da kimin doğumunun kutlandığı, Feto’nun 27 Nisan’da doğması sebebiyle örtülü olarak onun mu doğumunun kutlandığı. Bu toplumda bir cinnet hali görüyorum.

Mevlit kandili, her yıl Hicri Rebiüievvel ayının on ikinci günü gecesinde Peygamber efendimizin doğum günü olarak kutlanır. Bu kutlamaların başlangıcı Mısır’da Şii Fatımi Halifeliği zamanında hicri 350 yılındadır. Şiiler ise peygamberimizin doğum gününü Rebiüevvel ayının 17.gününde kutlarlar.

Bir çok alim doğum günü kutlamasının dinen doğru olmadığını, bid’at sayıldığını iddia ediyor. Hele hele doğum gününü bir ibadet şeklinde kutlamak tamamen yanlış. İbadet yalnızca Allah’a dır. Olayın bu çehresine bakmıyorum.

Çocukluğumuzda, ileri yaştaki büyüklerimize ne zaman doğduklarını sorduğumuz zaman, ay ve gün veremediklerini, buna karşılık bağ bozumu, ekin biçme zamanını veya zemheri ayında bir karlı günde doğduklarını annelerinin kendilerine söylediklerini anlatırlardı. Bu söylenenlerden bir şey anlamaz “ne zaman doğduğunuzu bilmiyor musunuz?” derdim.Daha sonra geçmişte Hicri ve Rumi gibi ay takvimlerinin kullanıldığını, her yıl ayların 11 gün öne kaydığını Ramazan ayı vesilesiyle, tahsil sırasında öğrenmiştim.

İnsan senenin herhangi bir ayında, gününde doğar. Bir kış günü, bir yaz veya bir bahar zamanı gibi farklı anlarda doğmaz. Şüphesiz oruç ibadeti ve haram ayların durumu gibi konularda Hicri takvimi kullanmak Allah’a kulluk görevlerimizdendir. Ancak sonradan çıkmış bir adet olarak, Peygamber efendimizin doğum günü kutlanacaksa, miladi olarak sabitlenen, yani Diyanet İşleri Başkanlığının tespit ettiği 25 Nisan 571 tarihini esas alınmasının daha doğru olduğunu düşünmekteyim. Bugün olduğu gibi, bir insanın iki ayrı doğum tarihi olamayacağına göre, bir yıl içinde, iki ayrı tarihte iki ayrı kutlama tuhaflığından bir an evvel kurtulmak gerekir.