Nasıl Olsa Affeder mi?

Kuran-ı Kerim

Bir iftar programı seyrediyorum. Programı sunan kişi, misafir hocaya; Namazın, dosdoğru kılmamız halinde bizi günah işlemekten koruyacağı ve tutulan orucun da insanı bu anlamda terbiye edeceği bildirilmesine rağmen, günümüz Müslümanlarının tam tersi bir hayat sürdürdüğünü belirterek, bu durumun sebebini soruyor. Hocanın cevabı ise tam benim düşüncemi anlatıyor.
Müslüman bu ibadetleri bir alışkanlık haline getirmiş. Namazın ve orucun farz oluş hikmetini ya hiç bilmiyor veya unutmuş. Her gün beş vakit namaz, otuz ramazan orucu, teravih, en düşük raiçten fitir sadakası, fakirin kendisine yer bulamadığı iftar sofraları, mukabele ve hatimler.
Yılın on bir ayı ise hayatımız tam bir günah galerisi. Nasılsa üç aylar gelir, mübarek kandil günlerinde, ramazanda  dua ederiz. Allah gaffur ve rahimdir. Bizleri inşallah affeder. Halbuki Allah Kuran’daa buyuruyor ki: Dünya hayatı sizi aldatmasın. Şeytan, Allah’ın affına güvendirerek sizi aldatmasın. Sakın şeytanın Allah nasıl olsa affeder sözüne kanmayın. (Lokman suresi 33)