Türk Dünyası Adana’yı Resmediyor

türk ressamları

Adana Büyükşehir Belediyesince 12-19 Ocak’ta düzenlenenen 1. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı kapsamında 17 ülkeden 77 sanatçı, kentin tarihi, doğal ve kültürel değerlerini tuvale aktarılıyor.

türk dünyaso sanat çalıştayı
Çalıştayı Adana Büyükşehir Belediyesi Düzenliyor

Çalıştaya Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Başkurdistan, Bosna Hersek, Dağıstan, Hırvatistan, İran, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kosova, Makedonya, Özbekistan, Sırbistan ve Tacikistan’dan katılan 77  ressam, çalışmalarını Adana Kültür Merkezi olarak kullanılan tarihi kız lisesi binasında halka açık yürütüyor.

Türk Dünyası Sanat Çalıştayı
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Çalıştaya Katılan Sanatçılarla

“Ulu Cami’den sonra eski Adana’yı da resmedeceğim”

Ulu Cami’yi çizen Kazakistanlı ressam Rufina Sharipova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kenti gezdiğini ve çok beğendiğini söyledi.

türk ressamları
Rufina Sharipova Ulu Cami’yi Resmediyor

Akademik bir teknikle Ulu Cami’yi resmettiğini, büyük fırçalar ve tuval kullandığını anlatan Sharipova, “Mavi ağırlıklı bir resim çiziyorum. Eski yapıların olduğu yerleri gezdik. Çok güzel. Ulu Cami’den sonra eski Adana’yı da resmedeceğim.” diye konuştu.

“Köprünün kente verdiği güzelliği bu sanatla işledim”

Vugar Ali
Azerbaycanlı Ressam Vugar Ali

Tarihi Taşköprü’yü çizen Azerbaycanlı ressam Vugar Ali de Adana’da bulunduğu için çok memnun olduğunu belirtti.

Daha önce de Türkiye’ye geldiğini bildiren Ali, “Adana’nın güzelliği, meşhur köprüsü ve köprünün kente verdiği güzelliği bu sanatla işledim. Eser daha bitmedi, çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Ressamların fırçasından çıkacak koleksiyon, 19 Ocak’ta 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açılacak sergide Adanalıların izlenimine sunulacak.

Sergi, 30 Ocak’a kadar açık kalacak.