Donald Trumpla Türkiye’yi Neler Bekliyor

Donald Trump

ABD’de “Seçilmiş Başkan” Trump görevi devraldıktan sonra Türkiyeyi neler bekliyor? Seçim kampanyasında yaptığı açıklamalardan yola çıkarak yakın gelecekteki ABD politikası ile ilgili öngörüler.

Ülkemizi İlgilendiren İlk Soru; Trump’ın Suriye Politikası Nasıl Olacak?
beşar esed

Trump seçim kampanyasında Suriyeli muhalifleri pek de sevindirmeyecek açıklamalar yapmıştı. Suriye’de muhaliflerin silahlandırılmasına karşı olduğunu ve muhaliflerin kuracakları rejimin, Esad’ınkinden daha kötü olacağını söylemişti. Suriye Hükumeti de, Trump’ın görevi devralmasını beklediklerini ve ABD ile iyi ilişkiler kurmaya hazır oldukları açıklamıştı.

Trumplı ABD, PKK’ya Desteği Sürdürecek Mi?YPG armalı ABD askerş ABD askerleri, Suriyede göğüslerine ABD bayrağı, kollarına da PYD paçavrası takarak görevleri(!) yapıyorlar[/caption]

Trump, 21 Temmuz 2016’da New York Times’a şu açıklamaları yapmıştı;

Trump: “Türkiye, IŞİD’e karşı birçok şey yapabilir. Eğer onlarla müzakere eden ben olsaydım IŞİD konusunda çok daha fazlasını yapacaklarını düşünüyorum”

Muhabir: “(Türkiye’nin) IŞİD ile mücadelede etkin olabileceğini söylüyorsunuz ama büyük bir fark var aramızda. Biz, Kürt güçlerini destekliyoruz, bu sorunla nasıl baş edeceksiniz?”

Trump: “Kürt güçlerinin büyük hayranıyım. Diğer yandan, Türkiye ile son derece başarılı bir ilişki içinde olma potansiyelimiz var. Eğer, her ikisini bir şekilde bir araya getirebilirsek gerçekten harika olur.”

Bu açıklamalar ve ABD’nin PKK’ya yaptığı yatırım göz önüne alınırsa, Trump’ın Suriye’de PKK’nın Suriye kolu PYD’yi desteklemekten vazgeçeceğini düşünmek fazla iyimserlik olur.

Fırat Kalkanı operasyonunu engellemeye çalışması bile sürpriz olmayacaktır.

Feto’nun İadesi

Fetö lider FETO GULEN
Fetö Lideri FETO GULEN

Ülkemiziyle ABD arasındaki iplerin gerilmesinde, PKK’ya verilen destek kadar, başarısız darbe girişimin lideri, FETÖ Teröristbaşı Feto’nun da halen ABD’de, CIA himayesinde ikamet ediyor olması geliyor. Önümüzdeki dönemde olumlu gelişme sağlanması beklenen bu konuyla ilgili Trump ve yakın kurmaylarının yaptığı açıklamalar umutları artırıyor.

Trump, kalkışmadan hemen sonra, seçim kampanyası sürerken, darbe girişiminin Erdoğan’ın tiyatrosu olduğu söyleyenlere karşı çıkmış ve ABD yönetimini Türkiye’ye yeterli desteği vermemekle suçlamıştı.

Yine New York Times, Trump ile “NATO – Türkiye’deki darbe girişimi ve Dünya” adlı bir söyleşi yayınlamıştı. Bu söyleşide ; Türk Milletinin darbeye karşı gösterdiği dirençten övgüyle söz eden Trump, Erdoğan’a insan hakları konusunda baskı yapmayı düşünüyor musunuz? sorusuna, bizim durumumuz da çok iyi sayılmaz, bunu yapmaya hakkımız yok diye cevap vermişti.

Trump’a yakın isimlerden Peter Navarro da bir makalesinde, Hillary Clinton’ı Türkiye’deki darbe girişimiyle ilişkili dini gruptan yardım almakla ve yakın ilişkiler kurmakla suçlamıştı.

aydın doğan ve trump
Trump, ortağı Aydın Doğan ile Trump Towers’da.

Türk Devletini Etkileyecek Diğer Faktörler ve Trump Ekibi

Daha düne kadar, Aydın Doğan’a Trump ile ortaklığından dolayı demediğini bırakmayan basınımız artık bu konudan hiç bahsetmediği gibi Trump’ın İslam düşmanlığını söylemlerini de unutmuş görünüyor.

Trump, İslamofobi denilen akımın etkisinin, seçim kazanmasında etkili olduğunu şüphesiz biliyordur ve seçmenlerini memnun edecek faaliyetlerde de bulunmak isteyecektir.

Yakın ekibindeki bazı isimlere bakınca da fazla iyimser olunamıyor.

flynn,trump ve priebus
Başkan Trump, solunda Özel Kalemi Priebus, arkasında Güvenlik Danışmanı Flynn

Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, İslam karşıtı görüşleriyle nam salmış bir isim. Kabinenin çoğu emekli askerlerden oluşuyor ve bir de Özel Kalem Müdürü Priebus var.

Reince Priebus bir Yunan. Yunan oluşunu Tanrının bir lütfu olarak gördüğünü söyleyen Priebus’dan başka Amerikalı Yunanlılardan bir diğer isim George Gigicos da Danışmanlık görevine getirildi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras (Çipras) da göreve getirilen Amerikalı Yunanlarla ilgili memnuniyetini Trump’a aktarmaktan geri kalmadı.

Trump ekibinden 20 Ocak’ta CIA Başkanlığı görevine getirilecek olan Mike Pompeo da eski bir asker ve Başkan Yardımcısı Pence gibi Çay Partisi’nden. 16 Temmuz’da Türkiye’deki darbe girişimini değerlendirirken, “İran da neredeyse Türkiye kadar demokratik bir ülke;her ikisi de totaliter islam dikatörlükleri” diyecek kadar ileri gidebilmişti.


Önümüzdeki dönemde, ABD – Türkiye ilişkilerini, Trump kabinesi, yakın çalışma ekibi ve söylemleri etkileyeceği gibi, Trump ABD’sinin Rusya, İran ve Suriye ile nasıl ilişkiler kuracağı da büyük oranda etkileyecek. Mevcut karışık ilişkiler ağına yeni ilişkiler de eklenerek, işler iyice içinden çıkılmaz bir hale mi gelecek yoksa bölgemize barış ve huzur mu gelecek?

Cumhuriyetçi bir milyarderden bahsedip barış ve huzur beklemek, iyimserlikten de öte, salaklık olur herhalde.